GLOSA: Pánovi s bonbóny se nevěří. Vědí to děti, měli by i voliči

GLOSA - „Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš,“ zní citát z jednoho známého hollywoodského filmu. Když Lubomír Volný přinesl ve čtvrtek na řečnický pultík nádobu s bonbóny, nikdo z přihlížejících v ten moment ještě netušil, že česká parlamentní demokracie toho dne jeho vinou zakusí ten s pachutí tragikomedie.

Lubomír Volný (SPD)

Vezměme to však pěkně popořádku. Volný vylezl do Poslanecké sněmovny po zádech Tomia Okamury, načež mu během volebního období právě tuto část těla ukázal, když opustil řady hnutí SPD společně s kolegou Marianem Bojkem. Následně založil vlastní politický subjekt Jednotní - Alternativa pro patrioty, který pohořel již ve dvou typech voleb a stejný osud ho s pravděpodobností hraničící s jistotou potká i v těch sněmovních letos na podzim. V poslanecké lavici ho tedy čekají poslední měsíce.

Nebýt koronaviru, nejspíš by většina národa vůbec netušila, že někdo takový ve Sněmovně sedí. Volný i Bojko však dělají v poslední době všechno pro to, aby se zviditelnili. Především prvnímu jmenovanému se to v minulém týdnu povedlo „dokonale“, i když ani ten druhý se nenechal zahanbit.

„Pan Marián Bojko se nemusí stydět,“ prohlásil Volný na úvod své řeči, jejíž přerušení vedlo k již nechvalně proslulému čtvrtečnímu incidentu na místě předsedajícího. Nakonec by s tím i člověk mohl souhlasit, protože se autor těchto slov o suverénně nejostudnější vystoupení nakonec postaral sám a na předchozí výstupy dvojice z téhož dne dal zapomenout. 

Když už jsem si na úvod pomohl citací ze světa filmu, mohl bych oba nezařazené poslance v parafrázi na slavné studio vyrábějící animované filmy označit za „bratry v triku“. Konkrétně v triku s heslem „Svobodu republice“, které sumarizuje jejich postoj k probíhající koronavirové pandemii.

Ano, je to líbivé heslo, jehož naplnění ve vztahu k přísným opatřením si přejí nejspíš všichni občané České republiky i jeho političtí soupeři. Do konfliktu se s nimi ale nakonec dostal kvůli něčemu úplně jinému, i když nelze vynechat konstatování, že jeho sněmovní projevy k současné situaci popírají realitu, kdy lidé dodržováním restrikcí pomáhají držet epidemii alespoň trochu pod kontrolou.

Napětí mezi Volným a Bojkem na jedné a některými jejich kolegy na straně druhé nevyvolal ani nevyhovující „dress code“, pokud už do něj tedy v současnosti nepočítáme ochranu úst a nosu. Pak by tomu tak bylo, protože naprosté většině přítomných poslanců vadilo, že roušku ani respirátor k zakrytí dýchacích cest nepoužili.

Z úst navíc Volný nevypouštěl do prostoru jen potenciálně nebezpečné kapénky, ale především toxické urážky směřované sociálním demokratům, jejichž člen Tomáš Hanzel zrovna schůzi předsedal. „Já budu hovořit, jak chci,“ prohlašoval nezařazený poslanec poté, co byl upozorněn, aby mluvil k věci. Jelikož dostál svým slovům, mikrofon brzy ztichl a lidem se naskytl smutný pohled na potyčku Volného s několika poslanci.

Rodiče dávají svým dětem jednu dobrou radu, aby si nikdy nebraly bonbóny od cizího pána. Pánovi s bonbóny by však neměli věřit ani voliči, kteří půjdou v říjnu k urnám. Násilné chování na půdu Poslanecké sněmovny rozhodně nepatří. 

Vojtěch nepočítá se změnou pandemického zákona ještě do voleb

21.06.2021 17:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá, že by se podařilo do voleb přijmout…

Vláda schválila zprávu o extremismu, zmiňuje i sněmovní hnutí SPD

21.06.2021 17:17 Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území Česka v loňském roce dnes schválila vláda.…

Schodek rozpočtu je nepřijatelný, shodli se odbory a zaměstnavatelé

21.06.2021 17:10 Odbory a zaměstnavatelé kritizují první návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 390 miliard…

Senát chce uzákonit 26. červen jako významný den, Den odchodu okupačních…

21.06.2021 14:23 Senátoři chtějí začlenit 26. červen mezi významné dny. Chtějí jej uzákonit jako Den odchodu…

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 11:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Související:

Právě se děje