Grulich se chce v Senátu věnovat hlavně školství

Vítězný kandidát TOP 09 do Senátu v obvodu Rychnov nad Kněžnou Jan Grulich se chce v horní komoře parlamentu věnovat především školství, řekl dnes ČTK. Ve druhém kole porazil dlouholetého senátora za Rychnovsko, právníka Miroslava Antla, který byl v horní parlamentní komoře od roku 2008.

Jan Grulich
doporučujeme

Ředitel základní a mateřské školy v Dobřanech Jan Grulich a letošní vítěz ankety Ředitel roku pro rok 2019/2020 ve druhém kole senátních voleb získal 59,65 procenta hlasů, Antl 40,34.

"Je to překvapení. Doufám, že lidi, kteří mě volili nezklamu a budou na mě hrdí," řekl ČTK Grulich. V prvním kole Grulich skončil na druhém místě.

Do voleb šel za koalici nazvanou Jan Grulich - senátor z hor společně TOP 09, KDU-ČSL, STAN, LES a Piráti. Antl bojoval o Senát tentokrát za hnutí Za občany, které letos založil a je jeho předsedou. V letech 2008 a 2014 kandidoval jako nestraník za ČSSD.

Grulich by chtěl v regionu podpořit místní školy. "Velice rád bych objížděl školy, mluvil se zřizovateli škol, mluvil také o výuce finanční gramotnosti na školách. V Senátu bych chtěl pohlídat, aby školské zákony byly spojeny s praxí a nebyly vymýšleny od stolu," řekl dnes ČTK Grulich.

Podle něj přispělo k jeho vítězství to, že v předvolební kampani byl autentický. Grulich označil předvolební kampaň za férovou a poděkoval Antlovi za dosavadní činnost v regionu."Znovu blahopřeji Honzovi Grulichovi k jeho velkému úspěchu," uvedl v prohlášení pro ČTK Antl.

Antl v prvním kole zvítězil se ziskem 26,44 procenta. Grulich za ním zaostal o dva procentní body. Do druhého kola získal Antl podporu hnutí ANO, Grulich pak od dvou neúspěšných kandidátů, Jany Drejslové (za ODS) a Drahoslava Chudoby (nezávislý). Drejslová skončila s 18,96 procenta hlasů na třetím a Chudoba se 6,91 procenta hlasů na čtvrtém místě.

Voleb se v prvním kole zúčastnilo 38,84 procenta voličů, tehdy se senátní volby konaly společně s krajskými. Ve druhém kole byla účast jen okolo 18 procent. Na Rychnovsku usilovalo o post senátora celkem osm kandidátů.

V Královéhradeckém kraji se volby do horní komory parlamentu konaly v senátních volebních obvodech Rychnov nad Kněžnou, Hradec Králové a Trutnov.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymulovo tvrzení je naprosto nehorázné, říká politolog. Babiš ale bude…

23.10.2020 22:01 Aktualizováno Není zaskočen tím, že ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítá rezignovat a své křeslo hájí i po…

KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd

23.10.2020 21:37 Komunisté chtějí, aby vláda jednala s Evropskou unií o návratu českých lékařů z unijních zemí a…

Babiš navrhl Zemanovi odvolání Prymuly. Příští týden představí nástupce

23.10.2020 18:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil dnes v Lánech prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání…

Faltýnek rezignoval na funkci prvního místopředsedy ANO

23.10.2020 18:12 Aktualizováno Jaroslav Faltýnek rezignoval kvůli jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama