Kontroly na hranicích ve střední Evropě by mohly skončit 15. června, Hamáček jednal s bavorským kolegou

Opatření na hranicích kvůli koronaviru by měla v zemích střední Evropy skončit 15. června, uvedli dnes ministři vnitra České republiky a německé spolkové země Bavorska Jan Hamáček (ČSSD) a Joachim Herrmann. Podle nich jde zatím o politický cíl, definitivní rozhodnutí o úplném odstranění hraničních kontrol ještě nepadlo. Musí to dovolit epidemiologická situace, řekl Hamáček po jednání v Rozvadově.

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

"Německo, Česká republika, Rakousko, Maďarsko a věřím, že i Slovensko, by měly k 15. červnu opatření úplně ukončit, a tím by se režim na státní hranici vrátil do doby předkoronové," uvedl Hamáček. Shodli se na tom premiéři i ministři vnitra zemí střední Evropy, které kroky koordinují, dodal.

Podle Herrmanna ale rozhodnutí, že se zruší hraniční kontroly, zatím nepadlo. "Je to společný politický cíl a pokud nám to epidemiologická situace povolí, tak pak se rozhodne," uvedl. Podle Hamáčka by poté při příjezdu do ČR nebyl nutný PCR test na covid-19.

Česká republika chce otevřít od 26. května většinu hraničních přechodů, řekl dnes Hamáček v Plzni. Seznam připravuje ministerstvo s policií. Ze stálých kontrol by se přešlo na kontroly namátkové a policie by působila ve vnitrozemí, dál od hranic. Stále ale bude platit povinnost předložit při vstupu do země negativní test na covid-19.

"Velice mě dnes potěšilo, že česká strana zamýšlí zavedení namátkových kontrol na našich společných hranicích (pokud to kabinet 25. května schválí)," řekl Herrmann. Uvedl, že v Bavorsku v poslední době klesá počet nově infikovaných osob i lidí, kteří viru podlehli. Pokud bude další vývoj takto pozitivní, chce Německo zrušit kontroly na hranicích k 15. červnu. Podobně se dohodli Němci s Rakouskem a Francií.

Pokud by 15. června skončila opatření na hranicích, tak by od tohoo data lidé nemuseli při příjezdu do ČR předkládat test na nemoc covid-19, uvedl Hamáček.

Podle Herrmanna mohou od pondělní půlnoci vstupovat do SRN Němci a občané EU, kteří pobývali pouze v zemích EU, aniž by museli do karantény. "Tam půjdou pouze ti, kteří se nacházeli ve třetích zemích," uvedl.

Herrmann poděkoval Hamáčkovi za spolupráci ČR a Bavorska za posledního 2,5 měsíce. "Pro Bavorsko bylo důležité, že české pracovnice a pracovníci, kteří jezdí do Bavorska do nemocnic a pečovatelských domů, k nám mohli nadále jezdit. Díky tomu se nám podařilo přežít tuto krizi. Jinak hrozilo, že bychom některé pečovatelské domy nebo nemocnice museli zavírat," řekl.

Oba ministři se dohodli, že se sejdou experti obou zemí, aby si vyměnili zkušenosti z krize, a to jak v reakcích státu, tak ve fungování a podpoře ekonomiky. Chtějí, aby firmy z obou zemí spolupracovaly při vývoji a výrobě ochranných prostředků. "Nechceme, abychom byli při eventuálním opakování této situace odkázání pouze na dovoz z Asie," uvedl Herrmann.

Hamáček dodal, že veškeré zařízení z hraničních stanovišť si po ukončení kontrol odvezou hasiči, policie a armáda.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Senátu Vystrčil nepoletí na Tchaj-wan vládním letounem

04.08.2020 19:37 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nepoletí na Tchaj-wan vládním letounem, ale strojem…

ODS nabízí Babišovi pomoc se zrušením superhrubé mzdy, TOP 09 upozornila…

04.08.2020 17:13 Aktualizováno Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS…

Babiš má nadále rozhodující vliv na Agrofert, píše nejvyšší žalobce

04.08.2020 13:50 Aktualizováno Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) konstatovalo, že premiér Andrej Babiš (ANO) má nadále…

Babiš žije ve snu, komentuje Skopeček vládní kroky v ekonomické oblasti

04.08.2020 13:38 Česká vláda zamýšlí zrušení tzv. superhrubé mzdy doplněné o povinné zdravotní a sociální odvody…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama