Kontroly na hranicích ve střední Evropě by mohly skončit 15. června, Hamáček jednal s bavorským kolegou

Opatření na hranicích kvůli koronaviru by měla v zemích střední Evropy skončit 15. června, uvedli dnes ministři vnitra České republiky a německé spolkové země Bavorska Jan Hamáček (ČSSD) a Joachim Herrmann. Podle nich jde zatím o politický cíl, definitivní rozhodnutí o úplném odstranění hraničních kontrol ještě nepadlo. Musí to dovolit epidemiologická situace, řekl Hamáček po jednání v Rozvadově.

"Německo, Česká republika, Rakousko, Maďarsko a věřím, že i Slovensko, by měly k 15. červnu opatření úplně ukončit, a tím by se režim na státní hranici vrátil do doby předkoronové," uvedl Hamáček. Shodli se na tom premiéři i ministři vnitra zemí střední Evropy, které kroky koordinují, dodal.

Podle Herrmanna ale rozhodnutí, že se zruší hraniční kontroly, zatím nepadlo. "Je to společný politický cíl a pokud nám to epidemiologická situace povolí, tak pak se rozhodne," uvedl. Podle Hamáčka by poté při příjezdu do ČR nebyl nutný PCR test na covid-19.

Česká republika chce otevřít od 26. května většinu hraničních přechodů, řekl dnes Hamáček v Plzni. Seznam připravuje ministerstvo s policií. Ze stálých kontrol by se přešlo na kontroly namátkové a policie by působila ve vnitrozemí, dál od hranic. Stále ale bude platit povinnost předložit při vstupu do země negativní test na covid-19.

"Velice mě dnes potěšilo, že česká strana zamýšlí zavedení namátkových kontrol na našich společných hranicích (pokud to kabinet 25. května schválí)," řekl Herrmann. Uvedl, že v Bavorsku v poslední době klesá počet nově infikovaných osob i lidí, kteří viru podlehli. Pokud bude další vývoj takto pozitivní, chce Německo zrušit kontroly na hranicích k 15. červnu. Podobně se dohodli Němci s Rakouskem a Francií.

Pokud by 15. června skončila opatření na hranicích, tak by od tohoo data lidé nemuseli při příjezdu do ČR předkládat test na nemoc covid-19, uvedl Hamáček.

Podle Herrmanna mohou od pondělní půlnoci vstupovat do SRN Němci a občané EU, kteří pobývali pouze v zemích EU, aniž by museli do karantény. "Tam půjdou pouze ti, kteří se nacházeli ve třetích zemích," uvedl.

Herrmann poděkoval Hamáčkovi za spolupráci ČR a Bavorska za posledního 2,5 měsíce. "Pro Bavorsko bylo důležité, že české pracovnice a pracovníci, kteří jezdí do Bavorska do nemocnic a pečovatelských domů, k nám mohli nadále jezdit. Díky tomu se nám podařilo přežít tuto krizi. Jinak hrozilo, že bychom některé pečovatelské domy nebo nemocnice museli zavírat," řekl.

Oba ministři se dohodli, že se sejdou experti obou zemí, aby si vyměnili zkušenosti z krize, a to jak v reakcích státu, tak ve fungování a podpoře ekonomiky. Chtějí, aby firmy z obou zemí spolupracovaly při vývoji a výrobě ochranných prostředků. "Nechceme, abychom byli při eventuálním opakování této situace odkázání pouze na dovoz z Asie," uvedl Herrmann.

Hamáček dodal, že veškeré zařízení z hraničních stanovišť si po ukončení kontrol odvezou hasiči, policie a armáda.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček Německo hranice Česká republika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 19 minutami

před 24 minutami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

Nehoda autobusu u Lišova: Vůz skončil v příkopu, řidička utrpěla zranění

Zranění řidičky si vyžádala nehoda autobusu u Lišova na Českobudějovicku, která se stala ve středu odpoledne. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, příčina nehody je předmětem vyšetřování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy