Hamáček chce zvýšit platy "lidem v první linii", jednání se Schillerovou bude náročné

Vládní ČSSD chce ještě v souvislosti s návrhem státního rozpočtu na příští rok jednat o platech ve státním sektoru. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes v tiskové zprávě uvedl, že je nepřijatelné nepřidat hasičům, policistům a zdravotníkům, kteří v první linii bojují s covidem-19. Rozpočtem se schodkem 320 miliard korun se dnes začne zabývat vláda.

Jan Hamáček
doporučujeme

Návrh státního rozpočtu počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví nebo sociální dávky a s růstem investic. Hamáček dnes uvedl, že debata o zvyšování platů vládu teprve čeká. "Pro mě je nepřijatelné, aby nerostl plat těm, kdo byli v první linii v boji proti covidu-19, hasičům, policistům či zdravotníkům," řekl. ČSSD bude chtít, aby jim odměny vzrostly.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) minulý týden řekla, že prezident Miloš Zeman podpořil zmrazení platů státních zaměstnanců s výjimkou učitelů a pracovníků v sociálních službách. Ostatní zaměstnanci by si měli polepšit díky zrušení superhrubé mzdy, které mají doprovodit nižší odvody na dani z příjmu.

Dosavadní jednání se Schillerovou o jednotlivých kapitolách vedených ministry za ČSSD byla podle Hamáčka složitá. "Naši ministři vyjednali maximum. Především investujeme do lidí, abychom zvládli ekonomické dopady koronakrize," řekl.

Varuje ale, že veřejné finance nejsou dlouhodobě udržitelné. "Budeme muset otevřít debatu, kde na to vezmeme. Buď budeme škrtat ve službách pro občana, nebo zvedneme příjmy státu," uvedl. ČSSD dlouhodobě neúspěšně v koalici navrhuje například bankovní daň.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

25.11.2020 21:10 Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci…

Schillerová: Po uvolnění omezení není důvod prodloužit Antivirus

25.11.2020 20:18 Kdyby se do konce roku uvolnila nařízená omezení podnikání, nebyl by důvod prodlužovat dál…

Schvalování daňového balíčku v Senátu může být 10. i 17. prosince

25.11.2020 20:05 Schvalování daňového balíčku v Senátu bude podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) záležet na…

Schodek letošního rozpočtu je podle Babiše aktuálně 305 miliard

25.11.2020 19:29 Schodek státního rozpočtu k dnešku činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama