Hamáček: Detailní plán proti koronaviru nemůže mít zatím nikdo

Detailní plán dalšího postupu proti epidemii koronaviru, který žádá opozice, nemůže podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) za současné situace mít nikdo. Současný stav vývoje pandemie je s ohledem na přijatá opatření teprve koncem začátku, řekl Hamáček poslancům.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Jan Hamáček
doporučujeme

"Nikdo z nás nemá detailní plán s postupnými cíli. Jediný, kdo má plán, je ten virus," uvedl vicepremiér, který stojí v čele Ústředního krizového štábu. Podle Hamáčka není možné opatření razantněji uvolňovat do doby, než nárůst případů nákazy nebude mít klesající tendenci.

Vláda podle vicepremiéra potřebuje vědět, v jakých mantinelech se může pohybovat. "Pokud máme mechanismy na dobu krize, máme je využívat a máme je využívat řádně," řekl Hamáček. Ukončit nyní nouzový stav by podle něj bylo stejné jako uprostřed požáru "sebrat hasičům stříkačku a nechat jim jen hasicí přístroj".

Ministr vnitra uvedl, že respektuje právo většiny Sněmovny neprodloužit nouzový stav o 30 dní, ale jen zhruba o dva týdny. Je ale připraven do konce dubna před poslance předstoupit znovu, zrekapitulovat opatření a požádat o další prodloužení. "Situace není jednoduchá, nejsme na konci a některá složitá rozhodnutí nás ještě čekají," řekl. Prodloužení nouzového stavu ještě neznamená automaticky prodloužení všech přijatých opatření a omezení, zdůraznil.

Pro prodloužení nouzového stavu do konce dubna, nikoli do vládou požadovaného 11. května, se ve Sněmovně vyslovili zástupci všech opozičních stran včetně KSČM, která koaliční vládu ANO a ČSSD toleruje.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko znovu zažaluje EK kvůli pozastaveným dotacím Agrofertu

25.05.2020 19:38 Vláda dnes schválila žalobu na Evropskou komisi (EK) kvůli pozastavené dotaci pro společnost…

Vláda asi odpustí odvody menším firmám, podle Maláčové byl návrh schválen

25.05.2020 19:18 Aktualizováno Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen. Zaměstnavatel by…

Vláda schválila daňový balíček. U čeho se snižuje DPH?

25.05.2020 18:14 Aktualizováno Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní…

Hamáček uspěl, od úterý se otevřou přechody s Rakouskem a Německem

25.05.2020 17:55 Aktualizováno Od úterý budou kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem pouze namátkové, se zeměmi se otevřou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy