Hamáček nastínil další chystané změny. Bude se testovat ještě víc

Vláda bude ve středu schvalovat vyhlášení nouzového stavu. Uvedl to Andrej Babiš s tím, že situace je vážná. Změny plánuje i ministr zdravotnictví Roman Prymula, který chce například omezit shromažďování lidí. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka se ale další změny promítnou i do fungování hygieny.

Jan Hamáček
doporučujeme

Ta v tuto chvíli nestíhá nakažené obvolávat a trasovat. To by se mohlo změnit. Hygienikům totiž pomůže 660 profesionálních telefonistů z call center.

A i další plíny ukazují, že to bude potřeba. Aktuálně se totiž testuje zhruba 23 tisíc lidí denně. Podle Hamáčka by ale bylo Ideální číslo 30 tisíc. K němu se v tuto chvíli směřuje. 

Hamáček si podle České televize také chválí nové vedení ministerstva. Ani to jej ale nenaplňuje optimismem, co se týče čísel. Klíčový totiž bude podle něj vývoj v následujících třech týdnech.

"Kritické scénáře ukazovaly na velký problém někdy v polovině října, tam ale zatím snad nejsme," řekl s tím, že v případě exponenciálního růstu by mimořádná opatření mohla přijít dřív.

Sám Hamáček přitom ještě o víkendu říkal, že pesimistické scénáře se nenaplňují a křivka nárůstu se v posledních dnech zpomalila. Tvrdil, že vyhlášení nouzového stavu aktuálně nehrozí a pokud by se otázka jeho zřízení dostala na stůl, tak spíše v řádech týdnů než dnů.

"Pokud by se ukázalo, že je velký výpadek na straně zdravotnického personálu, tak bychom museli uvažovat o vyhlášení nouzového stavu," uvedl o víkendu. 

Vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření koronaviru ale zřejmě navrhne na dalším jednání vlády ministr Prymula. V kabinetu bude mít pro tento návrh podporu minimálně u premiéra Andreje Babiše a právě vicepremiéra Hamáčka. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

30.10.2020 22:00 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

Neřešme, kolik petic Blatný proti premiérovi podepsal. Primární je jeho…

30.10.2020 20:26 Aktualizováno Odmítá řešit, jakou petici nový ministr zdravotnictví Jan Blatný podepsal a v kolika spolcích se…

Vláda prodloužila všechna opatření i nouzový stav do 20. listopadu

30.10.2020 20:20 Aktualizováno Nouzový stav v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvá zatím do 20. listopadu. Premiér Andrej Babiš …

Novotný výroky o Ondráčkovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

30.10.2020 20:04 Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na twitteru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama