Hamáček se obořil na opozici: Prodloužit nouzový stav nechtějí jen pokrytci či šílenci

Za pokrytce či nezodpovědné šílence považuje vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) politiky, kteří ve Sněmovně odmítají prodloužit stav nouze, jak žádá vláda. Kabinetu nouzový stav poskytuje právní rámec, jak bojovat s epidemií covidu-19, bez něj bude bezmocná, řekl dnes Hamáček novinářům ve Sněmovně.

Jan Hamáček a Andrej Babiš
doporučujeme

Hamáček řekl, že od minulého hlasování Sněmovny z 19. listopadu se z epidemického hlediska prakticky nic nezměnilo. Odmítl, že konec nouzového stavu uzavře i epidemii. "Nouzový stav je pouze právní rámec, který umožňuje vládě s epidemií účinně bojovat," uvedl. Opozice podle něj nedokáže vysvětlit, jak by vyhlašovala opatření proti šíření viru, když by se měla obejít bez nouzového stavu.

Pravice by tak měla kritizovat konkrétní opatření, ale nebourat právní rámec, který je umožňuje, dodal Hamáček. Zástupce stran, které prodloužení odmítají, tak označil za pokrytce nebo nezodpovědné šílence. "Za pokrytce, pokud doufají, že to za ně odhlasuje někdo jiný, že vládě zase pomůže KSČM. Za nezodpovědné šílence v případě, že to opravdu myslí vážně a myslí si, že nouzový stav nepotřebujeme," řekl.

Poslanci TOP 09 už ohlásili, že dnes nepodpoří prodloužení nouzového stavu. ODS pravděpodobně také ne, ale ještě bude jednat její poslanecký klub. KDU-ČSL případné částečné prodloužení podmiňuje navýšením kompenzačního bonusu pro živnostníky na 20.000 korun měsíčně. Požadavky si kladou i Piráti, SPD další prodloužení nouzového stavu také odmítá.

Pokud žádost o další trvání nouzového stavu ve Sněmovně neuspěje, za další stav ponesou podle Hamáčka plnou odpovědnost ti, kdo ji odmítnou. "Abychom to zvládli, potřebujeme k tomu adekvátní nástroje," řekl. Apeloval na to, aby se politici u tohoto tématu nevěnovali politikaření a shánění laciných bodů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš označil nového předsedu CDU Lascheta za zkušeného politika

16.01.2021 21:26 Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) si podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše…

Minář: Náš závazek trvá, o účasti na jiné kandidátce neuvažuji

16.01.2021 18:18 Hnutí Lidé PRO bývalého předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře nadále trvá na závazku…

Palachův příběh je stále silný a bolavý. Jeho čin ale pomohl k pádu…

16.01.2021 15:29 Jeho jméno je velmi spjaté s Městskou částí Praha 2. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy…

Sněmovnu čeká jednání o kurzarbeitu, podle plánu má být od března

16.01.2021 14:31 Sněmovna by mohla v příštím týdnu jednat o připravovaném kurzarbeitu. Novela o zaměstnanosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama