Hejtmankou Plzeňského kraje byla zvolena Mauritzová z ODS, ANO marně protestuje

Novou hejtmankou Plzeňského kraje dnes zastupitelé zvolili 60letou Ilonu Mauritzovou z ODS. Poslankyně a zastupitelka města Plzně byla do roku 2015 také rektorkou Západočeské univerzity.

Plzeň, ilustrační foto
doporučujeme

Mauritzová získala 28 hlasů zastupitelů. Proti bylo 13 zastupitelů, z toho 12 z ANO, které krajské volby vyhrálo s 12 mandáty. Čtyři zastupitelé za KSČM a SPD se hlasování zdrželi. ANO to zdůvodnilo tím, že má pro nového hejtmana dvě kritéria. "Měl by ho nominovat vítěz voleb (ANO), a zároveň by to měla být osoba, která získala (v krajských volbách) nejvíce preferenčních hlasů (to byl bývalý hejtman a lídr STAN Josef Bernard). Paní Mauriztová nesplňuje ani jedno hledisko," uvedl Petr Vanka z opozičního hnutí ANO.

Plzeňský kraj povedou v následujících čtyřech letech uskupení STAN + Piráti s ODS + TOP 09. V 45členném zastupitelstvu mají 25 křesel. ODS a TOP 09 obsadí pět míst z devíti krajských radních včetně hejtmanky, STAN s Piráty získali čtyři místa v radě. Zastupitelé už složili slib a zvolili hejtmanku, následovat bude volba sedmi náměstků hejtmanky, dalších radních a předsedů všech 15 výborů.

Kraje povedou kromě hejtmanky čtyři uvolnění a tři neuvolnění náměstci a jeden uvolněný radní. "Nelíbí se nám (vysoký) počet náměstků," řekl zastupitel KSČM Jiří Valenta. Podle něj začínal kraj v roce 2000 se třemi náměstky a jejich počet každé čtyři roky stoupal. Domnívá se, že je to tím, že náměstek bere o 16.000 korun více než krajský radní.

Mauritzová bude mít v gesci zdravotnictví. Jejím prvním uvolněným náměstkem, který má na starosti regionální rozvoj, životní prostředí a fondy EU, byl zvolen Josef Bernard. Bude statutárním zástupcem hejtmanky, který povede kraj v případě její nepřítomnosti. STAN má ještě uvolněného náměstka pro dopravu, jímž se stal znovu Pavel Čížek. Dalším uvolněným náměstkem pro sociální věci je Rudolf Špoták z Pirátů, jejich další zástupce Pavel Hais bude jako neuvolněný náměstek řídit oblast digitalizace a IT. Piráti jsou v novém zastupitelstvu nováčky.

ODS má dále neuvolněného náměstka pro ekonomiku, majetek a investice, kterým je Pavel Karpíšek, senátor za ODS a starosta Vejprnic. Dalším neuvolněným náměstkem pro školství a sport byl zvolen Rudolf Salvetr, starosta Klatov. Marcela Krejsová, dosavadní náměstkyně pro ekonomiku a pověřená hejtmanka, bude jako jediná radní řídit cestovní ruch a podnikání jako uvolněná. Krejsovou jako jedinou podpořilo hnutí ANO, které jinak při volbě náměstků nehlasovalo nebo bylo proti. TOP 09 získala post uvolněného náměstka pro kulturu a památkovou péči, jímž se stane Marek Ženíšek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

04.03.2021 22:04 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Lidé by neměli počítat s rozvolněním, řekl Babiš

04.03.2021 22:02 Aktualizováno Lidé by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neměli počítat s rozvolněním protiepidemických opatření…

Cílem aukce nebyl čtvrtý operátor, ale snížení cen, uvedl Babiš

04.03.2021 17:47 Cílem loňské aukce na kmitočty pro chytré mobilní sítě 5G nebyl příchod čtvrtého velkého operátora…

ČT musí zaplatit Vitáskové 80.000 korun za nepravdivý výrok

04.03.2021 17:02 Aktualizováno Česká televize (ČT) musí uhradit bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové 80…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama