Hnilička ztratil veškerou důvěru, nemohl být dále poslancem. Skončit by měl i jako zmocněnec, říká Janda

S jeho rezignací naprosto souhlasí. Poslanec ODS a sněmovní místopředseda podvýboru pro sport Jakub Janda tvrdí, že Milan Hnilička (za ANO), který porušil vládní nařízení tím, že se zúčastnil sobotní utajené oslavy v teplickém hotelu Prince de Ligne, nemohl dále vykonávat poslanecký mandát. „Milan Hnilička ztratil veškerou důvěru u obyčejných lidí a bez ní člověk nemůže zastávat veřejnou funkci. Odejít by měl i z postu vládního zmocněnce pro sport, kterou zabezpečuje Národní sportovní agentura, jejíž je předsedou,“ říká pro EuroZprávy.cz Jakub Janda.

Jakub Janda
doporučujeme

Nenechal se obměkčit jeho gestem, když krátce po provalení maléru poslal Milan Hnilička 50 tisíc korun na charitu, a to jako omluvu, že se zúčastnil utajené oslavy padesátých narozenin teplického kmotra Petra Bendy v jeho luxusním hotelu Prince de Ligne. Poslanec ODS a rovněž bývalý reprezentant ve skocích na lyžích Jakub Janda počin vládního zmocněnce považoval za nedostatečný. „Kupovat si odpustky, není vhodné. Zachoval se trestuhodně, provinil se proti jasně určeným pravidlům, a proto musel rezignovat. Nic jiného se nabízelo, pokud si jako chlap chtěl zachovat ještě vůbec nějaké renomé,“ tvrdí sněmovní místopředseda podvýboru pro sport na adresu bývalého hokejového brankáře, který se pyšní zlatou olympijskou medailí z Nagana a třemi tituly mistrů světa.

Vítěz skokanského Turné čtyř můstků ze sezony 2005/2006 žádá, aby Milan Hnilička skončil, na postu vládního zmocněnce pro sport, kterou zabezpečuje Národní sportovní agentura, jejíž je předsedou. „I tady platí, že ztratil v očích veřejnosti jakýkoli morální kredit. Pokud se proviním proti pravidlům, nemohu zastávat žádnou funkci. A obě zmíněné role jsou dost významné,“ míní Janda.

Dvojnásobného držitele medailí ze světového šampionátu v roce 2005 z Oberstdorfu zaráží, že se Hnilička jako bývalý vrcholový sportovec neřídí pravidly a neakceptuje je. „Kdyby je při aktivní kariéře nerespektoval, nikdy by nedosáhl tak velkých úspěchů, jakými se pyšní.“ Šéf Úseku skoků na lyžích Svazu lyžařů České republiky připomíná, jaké restrikce například panovaly při nedávném Turné čtyř můstků. „Všichni skokané museli pravidelně podstupovat testy na koronavirus. Neexistovalo, aby měl někdo výjimku. Pravidla platila pro všechny, ať to byl mistr světa anebo významný funkcionář. Každý navíc musel žít v bublině. Bohužel v české politice občas převažuje papaláštví.“

I když Hnilička zůstává na postu vládního zmocněnce pro sport, kterou zabezpečuje Národní sportovní agentura, jíž vede, tak se Janda domnívá, že premiér Andrej Babiš by měl požadovat, aby složil i tuto pozici. „Odmítám predikovat, kdo by jej měl nahradit. Vše má v gesci pan premiér, a proto nevyřknu nějaké jméno. Tady musím zachovat diplomacii,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz.

Janda jako opoziční politik, byť má s vrcholovým sportem řadu zkušeností i z pohledu funkcionáře, se nyní o žádnou funkci v oblasti sportu nemůže ucházet. „Pokud by ale v parlamentních volbách koalice SPOLU složená z ODS, lidovců a TOP 09 uspěla, možná bych zauvažoval, kde bych mohl pomoci. Zatím je však na vše brzy a není vhodné jakkoli spekulovat,“ soudí zákonodárce za ODS Jakub Janda.

Hniličkovo složení poslaneckého mandátu požadoval i premiér a šéf hnutí Ano Andrej Babiš.  Bývalý brankář se totiž společně s expremiérem Jiřím Paroubkem a místopředsedou Rady České televize Jiřím Šlégrem zúčastnili utajené oslavy na počest padesátých narozenin teplického kmotra Petra Bendy. Večírek proběhl v době, kdy podle vládních nařízení nelze pořádat hromadná setkání a restaurace i hotely jsou kvůli infekci uzavřeny. Na akci upozornil deník Blesk, podle jehož snímků je patrné, že hříšníci se provinili proti všemu, co nařizuje protiepidemický systém (PES). Hosté nenosili roušky či respirátory, nedodržovali dvoumetrový rozestup a porušovali i zákaz nočního vycházení, který platí od 21. hodiny. Rovněž někteří účastníci přenocovali v hotelu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel exministr obrany za KDU-ČSL Holáň, bylo mu 82 let

06.03.2021 12:23 Ve věku 82 let zemřel v noci na dnešek bývalý ministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Vilém…

Babiš mluvil s americkým ministrem zahraničí Blinkenem o pandemii či NATO

06.03.2021 07:42 Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali…

Další kontroverzní výrok Volného. Šíření viru spojil s kroužením letadla…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný na sebe v posledních dnech upozornil několika facebookovými příspěvky. V…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama