Hnutí STAN chce zreformovat Česko, Rakušan představil balíček změn

Poslanci opozičního hnutí STAN budou ve Sněmovně hledat podporu pro návrhy vedoucí k zjednodušení fungování státu. Chtějí prosadit například sdílení informací úřady, zrychlení vydávání řidičských průkazů či zveřejňování hospodářských výsledků firem státem podle daňových podání.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Vít Rakušan
doporučujeme

Předseda STAN Vít Rakušan při představení balíčku plánovaných změn dnes novinářům řekl, že hnutí nechce čekat na ohlašované reformy, které nepřicházejí. S opozicí i vládními stranami chce jednat o dílčích změnách.

"Budu jednat se všemi předsedy, včetně premiéra (Andreje) Babiše (ANO). Přesvědčovat ho, že ne vše, co pochází z opozice, je špatné," uvedl Rakušan. Sada návrhů podle něj může zajistit, aby stát fungoval jednoduše a lidem sloužil, nikoli je zatěžoval.

STAN chce jednoduchými změnami zákonů například zajistit, aby úřady sdílely informace, například z katastru nemovitostí, a aby informace o exekucích obsahovaly všechny registry.

Za přežitek v 21. století označil Rakušan místní příslušnost. I když je podle něj zřejmě těžko prosaditelné zrušení trvalého bydliště, je možné, aby úřady mezi sebou sdílely informace a fungovaly jako distributoři při komunikaci s lidmi. Třeba studenti by tak nemuseli při komunikaci s úřady cestovat do místa svého bydliště, stačilo by zajít do nejbližšího, který by věc "poslal dál".

Pro podnikatele STAN navrhuje zavedení možnosti zrušit podnikání za šest měsíců, nikoli rok. Ulehčit firmám má také zrušení povinnosti hlásit výsledky firem, které může stát sám zveřejňovat podle podaných daňových přiznáních.

Zjednodušení fungování státu má vláda ve svém programovém prohlášení. Základem agendy s názvem Digitální Česko má být podle kabinetu jedna digitální identita pro každého občana, kde budou všechny služby státu dostupné na jednom místě. Zde bude možné odevzdat daňové přiznání, seznámit se s nejnovějšími vyhláškami či zákony nebo zkontrolovat, která veřejná instituce se dívala na osobní údaje občana a žádat vysvětlení, uvádí programové prohlášení.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kancléřka Merkelová přijede do Prahy? Česko a Německo vyjednávají termín

21.02.2020 22:45 Aktualizováno Česko jedná s Německem o možné návštěvě kancléřky Angely Merkelové v Praze u příležitosti summitu…

Filip dva dny po infarktu opustil nemocnici. Bude obhajovat post šéfa KSČM?

21.02.2020 14:26 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu…

Babiš se dle soudu nemusí omlouvat Transparency International. Ta podá…

21.02.2020 11:43 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat za své výroky o neziskové organizaci Transparency…

Nejpopulárnější politici? Na Babiše se dotahuje Schillerová, polepšil si…

20.02.2020 21:53 Aktualizováno Ze členů vlády a šéfů parlamentních stran lidé nejlépe hodnotí premiéra Andreje Babiše (ANO), na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama