Hrad i nemocnice by měli víc informovat o prezidentovi, míní ústavní právník

Veřejnost ani ústavní činitelé nemají v současnosti dostatek informací o stavu prezidenta Miloše Zemana a jeho schopnosti projevit svobodně svou vůli a přijímat rozhodnutí. Podle ústavního právníka Davida Kosaře by měli politici tlačit na prezidentovo okolí, aby informovalo transparentněji.

Miloš Zeman

Kosař také doporučuje Ústřední vojenské nemocnici, aby přehodnotila svůj zdrženlivý přístup - v současné situaci převažuje právo veřejnosti na základní informace o zdravotním stavu prezidenta nad právem pacienta na soukromí. Vedoucí katedry ústavního práva a politologie brněnské právnické fakulty to řekl v rozhovoru s ČTK.

Informace a přístup k prezidentovi má nyní jen jeho nejbližší okolí, kromě rodiny zřejmě také spolupracovníci z Kanceláře prezidenta republiky. "Nevolení aktéři tak de facto drží Českou republiku v hrsti, neboť nevíme, zda náhodou nezneužívají přístup k prezidentovi republiky a nerozhodují o klíčových otázkách směřovaní naší země namísto něj," řekl Kosař. Dnes policie informovala, že všechny návštěvy budou potřebovat souhlas ošetřujícího lékaře.

Kancelář prezidenta podle Kosaře nemůže být státem ve státě, pro který neplatí žádná pravidla. Nejistota ohledně nynějšího zdravotního stavu prezidenta by mohla později vést ke zpochybňování jeho rozhodnutí, která se dostávají, případně ještě dostanou, na veřejnost právě prostřednictvím jeho spolupracovníků.

Kosař připomněl, že v době hospitalizací a léčení prezidenta Václava Havla se do médií dostávalo mnohem více informací o jeho stavu. Nemoc Ludvíka Svobody, který byl prezidentem v době komunistické totality, se sice zprvu tajila, poté však tehdejší státní moc informace uvolnila. "Je paradox, že totalitní režim informoval o zdravotním stavu nemocného prezidenta lépe - byť se zpožděním - než okolí současného prezidenta," řekl Kosař.

Dosavadní přístup Ústřední vojenské nemocnice, kde se prezident léčí, pokládá Kosař rovněž za problematický. Vedení nemocnice a ošetřující lékař vidí podle Kosaře problém jen z lékařské stránky, když maximálně chrání soukromí pacienta a jeho právo na informační sebeurčení. "Nastala situace, kdy pacientova práva nemohou být vykládána absolutně, a musí být naopak vybalancována s právem veřejnosti a dalších ústavních činitelů na nezbytné informace o zdravotním stavu prezidenta," míní Kosař.

Potenciální problém vidí ústavní právník v rozhodnutích prezidenta přijímaných v době, kdy nemá veřejnost dostatek informací o jeho stavu a schopnosti projevit svobodně svou vůli. Přetrvávají pochybnosti, zda jde skutečně o jeho vlastní rozhodnutí. "Pokud do té doby prezidenta nikdy neuvidí a neuslyší, bude to problém," řekl Kosař konkrétně s odkazem na očekávané pověření některého z politiků sestavením vlády. Je pak na dalších ústavních aktérech, zda vůbec takové rozhodnutí akceptují, což by mohlo vést k politické krizi a případně i ke kompetenčnímu sporu u Ústavního soudu.

Kdyby se v budoucnu zpětně ukázalo, že prezident nebyl schopen určitá rozhodnutí přijímat, mohlo by to mít pro jeho okolí v krajním případě i trestněprávní důsledky, upozornil Kosař. Taková rozhodnutí by navíc byla nicotnými akty, vydanými neoprávněným orgánem.

Česká ústava však podle odborníka skýtá dost možností, jak situaci řešit. Poslanecká sněmovna by se sešla i bez dokumentu, který z nemocnice od prezidenta ve čtvrtek přinesl dosluhující předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Ústava také umožňuje odejmout prezidentovi jeho pravomoci, pokud se na tom usnesou obě komory parlamentu, a přenést je na další ústavní činitele.

Současná situace podle Kosaře vede k úvaze, zda by ústava neměla obsahovat také možnost prezidenta odvolat. Pokud by například těžce onemocněl na začátku mandátu, lze nyní pouze přenést jeho kompetence, nikoliv jej zbavit funkce a uspořádat nové prezidentské volby. Mělo by také být zajištěno, aby měli k informacím o zdravotním stavu, a v nezbytných případech také přímo k prezidentovi, klíčoví ústavní činitelé, ideálně zástupce vládní garnitury i opozice. Situace, kdy se k nemocnému prezidentovi dostanou jen zástupci některé z politických stran, není žádoucí, míní Kosař.

"Každopádně je nutné vnímat i lidskou a etickou rovinu. Všichni si přejí brzké uzdravení pana prezidenta, ale to nic nemění na tom, že čeští občané by měli mít základní informace o tom, nakolik jeho zdravotní stav ohrožuje výkon jeho pravomocí," uzavřel Kosař.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

V úterý testy odhalily 21.973 nakažených

01.12.2021 08:11 Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý testy odhalily 21…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

SPD vadí vládní plán na povinné očkování, chce ho probrat ve Sněmovně

01.12.2021 13:34 Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) chce, aby Sněmovna jednala o záměru vlády v demisi…

Babiš se zatím nemusí omlouvat Wagenknechtovi za výrok, že je psychopat

01.12.2021 13:30 Krajský soud v Praze zrušil rozsudek, podle kterého se měl premiér Andrej Babiš (ANO) omluvit…

Sněmovna patrně schválí příspěvek až 370 Kč denně pro lidi v karanténě

01.12.2021 13:00 Aktualizováno Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci patrně budou znovu dostávat příspěvek až 370 korun za den k…

Blažek po jednání se Zemanem odmítl, že by byl vyšetřován

01.12.2021 12:53 Aktualizováno Kandidát na ministra spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) po dnešním jednání s prezidentem Milošem…

Výbor doporučil Sněmovně projednávat rozpočet až po jmenování nové vlády

01.12.2021 12:28 Aktualizováno Sněmovna by měla začít projednávat v prvním čtení státní rozpočet na příští rok až po jmenování…

Fiala svolal jednání nastupující vlády. Situace je vážná, uvedl

30.11.2021 19:45 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Bek se v Lánech sešel se Zemanem, hovořili o českém předsednictví v EU

30.11.2021 16:57 Kandidát na ministra pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) vedl dnes odpoledne v Lánech s…

Soud osvobodil Bártu i Petržílka v kauze vynesení odposlechů Janouška a…

30.11.2021 15:22 Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka.…

Baxa se sešel se Zemanem, hovořili o propojení kultury a vzdělání i…

30.11.2021 14:14 Kandidát na ministra kultury Martin Baxa (ODS) dnes na setkání s prezidentem Milošem Zemanem na…

Třetí dávka může ulevit nemocnicím, míní politici. Vystoupení Babiše s…

30.11.2021 12:20 Jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) a odcházející premiér Andrej Babiš (ANO) společně podpořili…

Související:

Právě se děje

reklama