Hrad prohrál. Trestní oznámení na senátora Lásku odloženo, potvrdili žalobci

Pražské městské státní zastupitelství nebude přezkoumávat rozhodnutí policie odložit trestní oznámení kanceláře prezidenta republiky na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. ČTK to dnes řekl mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Senátor Václav Láska
doporučujeme

Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

"Žádost o přezkoumání byla v rámci dohledových pravomocí Městského státního zastupitelství v Praze vyhodnocena jako nedůvodná," uvedl Cimbala.

Kancelář chtěla přezkoumat odložení trestního oznámení, ve kterém uváděla, že Láska a další pachatelé chtěli jako organizovaná skupina křivým obviněním poškodit Mynáře v zaměstnání i ve společnosti. Senátor a zástupci organizace Rekonstrukce státu totiž dříve podali trestní oznámení na Mynáře, protože jeho jednání podle nich vykazovalo znaky trestného činu zasahování do nezávislosti soudu. I toto trestní oznámení policie odložila.

Policie v červnu sdělila, že Láska ani zástupci organizace nespáchali trestný čin. Podle zástupce prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si senátor a další nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání. Prezidentská kancelář s tím nesouhlasila. Nespala uvedl, že zejména "u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo". V říjnu se proto obrátili na státní zastupitelství se žádostí o přezkum.

Mynář v minulosti uvedl, že v Zemanově zastoupení "konzultoval" s více ústavními soudci prezidentovy výhrady ke služebnímu zákonu. Soudce kontaktoval i v jiných kauzách. Mynáře se už dříve zastal Zeman. Uvedl, že na schůzky se soudci ho vysílal sám a že Mynář nikoho neovlivňoval. Kancléř řekl, že cílem setkání bylo seznámit soudce s prezidentovými stanovisky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz vycestovat do JAR je podle Balíka za hranou a napadnutelný

25.02.2021 13:03 Zákaz vycestovat do Brazílie nebo Jihoafrické republiky kvůli mutacím koronaviru, který ve středu…

Soud se odmítl zabývat žalobou na vyhlášení nouzového stavu

25.02.2021 12:48 Pražský městský soud odmítl správní žalobu, která požadovala zrušení nově vyhlášeného nouzového…

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i zvýšený limit pro koalice

25.02.2021 12:43 Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to…

Opoziční poslanci chtějí mimořádnou schůzi k volební novele

25.02.2021 12:08 Opoziční KDU-ČSL chce spolu s ODS a TOP 09 mimořádnou schůzi Sněmovny k volební novele. Lidovci to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama