Hrad si kvůli koronaviru objednal 695 masek, budou využity i při odstraňování azbestu

Kvůli nynějšímu šíření nového koronaviru si správa Pražského hradu objednala 695 masek a také filtry či obaly na masky za zhruba 1,2 milionu korun. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Mluvčí hradní správy David Šebek řekl, že velká část zaměstnanců Hradu se potkává při práci s turisty z celého světa a masky budou využity i při odstraňování azbestu. Část masek dostanou pracovníci prezidentské kanceláře, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to nechtěl blíže komentovat.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Praha, ilustrační foto
doporučujeme

"Masky byly pořízeny jednak kvůli ochraně před koronavirem a jednak pro pracovníky, kteří dohlížejí na odstraňování azbestu ve Španělském sále," řekl serveru Aktuálně.cz Šebek. "Co se koronaviru týče, na Pražském hradě pracuje přes 400 zaměstnanců, z nichž téměř polovina je v každodenním styku s turisty z celého světa," doplnil.

Masky si Hrad objednal u české společnosti Nanologix corporation. "Je určená proti biologickým hrozbám. Zachytí nejen koronavirus, ale i další viry, jako je ebola, SARS, antrax, mor, jakýkoliv prach, kouř, dým. Prostě maska zachytí všechno s účinností 99,99 procenta," popsal serveru typ objednaných masek výkonný ředitel firmy František Bauer.

Podnik masky vyváží i do ciziny a v Česku je dodává třeba armádě, vězeňské službě, letištím, hasičům nebo ministerstvům zahraničí a zemědělství. Maskami zásobuje Nanologix corporation také české státní rezervy. Měsíčně firma podle serveru vyrobí zhruba 50.000 masek a až 150.000 filtrů.

Podle Asociace nanotechnologického průmyslu ČR v současnosti kvůli šíření koronaviru ve světě značně stoupl zájem o masky z nanomateriálů, schopné virus zachytit. Výrobci navyšují kapacity, ale přesto nestíhají pokrýt poptávku.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli koronaviru zakázalo vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem, mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

Nový typ koronaviru se od loňského prosince šíří z Číny a způsobuje onemocnění, které dostalo název COVID-19. Nakažených je už více než 90.000, přes 3000 lidí nákaze podlehlo. Naprostá většina připadá na Čínu. V Asii má mnoho nakažených zejména Jižní Korea, v Evropě Itálie. V Česku je nyní 12 nakažených.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netěsnící respirátory, chybové rychlotesty. Jak je to opravdu s čínskou…

04.04.2020 12:00 Když byla do České republiky dopravena první část ochranných pomůcek z Číny, náklad na letišti…

Zeman svolal poradní tým. V Lánech začalo jednání o koronaviru

04.04.2020 10:52 V Lánech začalo dnes dopoledne jednání poradního týmu prezidenta Miloše Zemana. Tématem je situace…

Ruská ambasáda vyhrožuje: Demolice sochy Koněva nezůstane bez reakce

03.04.2020 22:18 Aktualizováno Ruské velvyslanectví se ostře ohradilo proti odstranění sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v…

Známý kuchař píše Babišovi: Jste jen vysavač systému a bezcharakterní vůdce

03.04.2020 22:18 Aktualizováno Živnostníci dávají jasně najevo, že opatření, které připravila vláda v čele s šéfkou státní kasy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy