Inspekce odhalila pochybení u tří čtvrtin kontrolovaných firem, uvedla Maláčová

Zhruba ve třech čtvrtinách ze 123 kontrolovaných firem, na které se zaměřila inspekce práce při dvouměsíční akci Férová práce, se zjistilo porušení pravidel a zákoníku práce. Zjištění se týkala odměňování, pracovní doby či pracovních smluv. Předběžné výsledky dnes na tiskové konferenci zveřejnila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její poradce Matěj Stropnický.

Jana Maláčová (ČSSD)

Oba jsou v čele pražské kandidátky sociálních demokratů do sněmovních voleb. Podle Hospodářské komory Maláčová a její poradce zavlekli státní inspekci práce do předvolební kampaně a poškodili její věrohodnost. Závěry kontroly komora považuje za nedůvěryhodné.

Kontrolní akce vyvolala před nedávnem ostrou kritiku poté, co se ministryně a její poradce osobně účastnili inspekce v Krupce na Teplicku. Fotografie pak zveřejňovali na sociálních sítích. Podle kritiků neměl Stropnický k účasti na kontrolní akci oprávnění. Nepatří ani k úředníkům, ani k cizinecké policii. O případu jednal pak i Senát a žádal vysvětlení. Ministryně poté řekla, že její přítomnost zvedá o téma pracovních podmínek zájem a na kontroly bude chodit dál. Stropnického přítomnost zdůvodnila tím, že její poradce má na starosti dodržování zákoníku práce a o situaci se přesvědčuje v praxi. Kritici mluvili o předvolební kampani.

Podle ministryně měly kontroly poukázat na to, že po epidemii a otevření ekonomiky se pracovní pravidla zásadně porušují a musí se začít dodržovat. Inspekce se zaměřila na 167 zaměstnavatelů. Většinou k nim zamířila na podnět či stížnost, upřesnila Maláčová. Dokončených je zatím 123 kontrol u 30 firem a 93 jejich subdodavatelů a agentur. V 95 případech se zjistila porušení pravidel, tedy v 77 procentech.

"Zjištění jsou velmi závažná. Mimořádná kontrolní akce Férová práce ukazuje, že dochází ve zvýšeném množství k porušování zákoníku práce. Nejsou to žádné gentlemanské prohřešky," uvedla Maláčová. Podle ní budou kontroly pokračovat.

Kontroly začaly 21. června a trvaly do 23. července. Maláčová řekla, že inspektoři odhalili porušení u 29 z 30 kontrolovaných firem a u 66 z 93 subdodavatelů a pracovních agentur. Zjištění bylo celkem 277. Týkala se odměňování, chybné evidence pracovní doby, pracovních smluv a dohod, rovného zacházení, náhrad mzdy či součinnosti zaměstnavatelů s odbory. Stropnický jmenoval čtyři podniky, s nimiž inspekce zahájí správní řízení. Hrozí jim až dvoumilionová pokuta.

Akci resort zahájil několik týdnů poté, co Maláčová v květnu navštívila sklady Amazonu v Dobrovízi. Na sociálních sítích pak kritizovala podmínky zaměstnanců a oznámila, že si resort na porušování práv pracovníků "posvítí". Firma Amazon se proti kritice ohradila, informoval server Seznam zprávy.

Podle Hospodářské komory Maláčová a Stropnický propojili kontroly se svými předvolebními aktivitami, a tak poškodili věrohodnost inspekce práce a inspektorátu cizinecké policie. Závěry komora předem označila za nedůvěryhodné. Šéf komory Vladimír Dlouhý uvedl, že pokud se pravidla porušovala, nebylo to nejspíš pár měsíců před volbami. Ministryně tak mohla problémy řešit už v minulých letech, míní Dlouhý. Komora dodala, že web kontrolní akce provozuje ČSSD.

Koalice Spolu představila Národní institut pro zvládnutí pandemie

28.10.2021 16:11 Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vytvořila osmadvacetičlennou odbornou skupinu pro řešení…

Babiš večer vystoupí s projevem ke státnímu svátku

28.10.2021 13:05 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer vystoupí s projevem, jeho tématem bude dnešní státní svátek…

Klaus: Česko stojí na křižovatce, začíná jít o všechno. Zkritizoval snahy…

28.10.2021 12:49 Česko opět stojí na klíčové křižovatce, na které začíná jít o všechno. V Míčovně na Pražském hradě…

Maláčová žádá Babiše o svolání vlády, jako řešení vidí dotace pro…

27.10.2021 20:35 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o…

Nemáme nástroje k řešení dopadů cen energií, tvrdí ministerstvo práce

27.10.2021 16:53 Aktualizováno Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) oznámilo, že nemá žádné nástroje, s jejichž pomocí by…

Vláda by mohla o růstu minimální mzdy rozhodnout 5. listopadu

27.10.2021 15:49 Vláda by o zvýšení minimální mzdy pro příští rok mohla rozhodovat v pátek 5. listopadu.…

Česko se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické…

27.10.2021 14:41 Česká republika se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické koncepce…

NCOZ prověřuje okolí prezidenta Zemana ve dvou samostatných kauzách

27.10.2021 14:08 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali prověřovat okolí prezidenta…

Podle Babiše je rozhodnutí Senátu o zvýšení platů politiků podvod nové…

27.10.2021 12:49 Aktualizováno Rozhodnutí Senátu, který dnes zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních…

Vystrčil jednal s tchajwanským ministrem o hospodářské spolupráci či…

27.10.2021 12:21 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes jednal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem o…

Související:

Právě se děje

reklama