Izrael podle Zemana čelí útokům arabských zemí neustále od roku 1948

Izrael podle prezidenta Miloše Zemana od roku 1948 neustále čelí likvidačním útokům arabských zemí. Současný stav tak není nový. Sympatizuje s Izraelem jako demokratickým státem. Zeman to dnes řekl v pořadu Press klub rádia Frekvence 1.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Arabské země podle Zemana nezastírají, že chtějí Izrael zničit, přímo uvádějí "vymazat z mapy", uvedl. Zatímco Izrael je demokratickým státem, palestinská samospráva kromě jiného není podle Zemana legální. "Neuskutečnily se tam volby, přestože jejich termín už dávno uplynul, prezident Mahmúd Abbás přesluhuje," řekl dále Zeman.

Na Izrael podle Zemana zaútočilo radikální palestinské hnutí Hamás, okrajový útok byl veden i ze strany šíitské organizace Hizballáh. Hamás i Hizballáh jsou podle Zemana teroristické organizace. "Už v roce 2001 jsem řekl, to byl útok na "dvojčata" (Světové obchodní centrum v New Yorku), že s teroristy se nevyjednává, ale že s teroristy se bojuje. Nu, takže naprosto chápu Izrael, že na útok odpovídá protiúderem," uvedl Zeman. Doplnil, že ale podporuje názor izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že chyba s lynčováním je na obou stranách.

Pražský hrad vyvěsil v pátek na podporu Izraele na prvním hradním nádvoří vedle české vlajky izraelskou vlajku. Zeman dnes v rozhovoru na Frekvenci 1 ocenil, že vlajku vyvěsili také ve Strakově akademii, sídle české vlády, a na Černínském paláci, kde sídlí ministerstvo zahraničí. "Chápu to jako důkaz jednoty naší zahraniční politiky," dodal.

Boje na Blízkém východě vypukly po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě. Napětí eskalovalo o ramadánu, když Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě, což mnoho Palestinců považuje za ponižující. Začátkem května se též očekával verdikt odvolacího soudu o vystěhování desítek palestinských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě, do jejichž domů se měli nastěhovat židovští osadníci. Izrael nyní čelí ostřelování raketami z Pásma Gazy, na což jeho armáda odpovídá vzdušnými protiúdery. V izraelských městech také dochází ke střetům mezi radikálními Židy a radikálními Araby, které izraelský prezident Reuven Rivlin označil za občanskou válku.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama