Jak zastavit nezákonné exekuce? Jsou jich desítky tisíc, soudy postupují rozdílně

Do konce roku by mělo ministerstvo spravedlnosti vypracovat pro soudy doporučené postupy zastavování nezákonných exekucí. V odpovědi na písemnou interpelaci pirátského poslance Františka Navrkala to uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Dlužníci ale podle ní nemají příliš zájem problém řešit.

Ministerstvo spravedlnosti ČR
doporučujeme

Benešová poukázala na to, že úředníci opakovaně poučují stěžovatele o možnosti podání návrhu na zastavení exekuce a vytvořilo i vzor takového návrhu. "Stále se setkáváme s nezájmem povinných řešit tento problém. Přitom je to právě povinný, který by se měl zajímat o svá práva a navrhnout zastavení své exekuce, pokud se domnívá, že je vedena nezákonně," napsala Benešová.

Protiprávní exekuce souvisejí s neplatnými rozhodčími nálezy. Podle ministryně jejich počet nelze odhadnout. Poslanec STAN Jan Farský mluvil loni na podzim zhruba o 130.000 nezákonných exekucích, přičemž soudy rozhodují o návrzích na jejich zastavení podle něho rozdílně.

Ministerstvo spravedlnosti chce podle Benešové oslovit vybrané soudy, jejichž postupy se při zastavování exekucí zdají být nejvíce efektivní. Na jejich základě sestaví do konce roku metodiku, kterou představí ostatním soudům. Příští rok ministerstvo opět požádá soudy o informace, jak v záležitosti zastavování protiprávních exekucí pokročily, dodala ministryně.

Navrkal při sněmovním schvalování prohloubení letošního rozpočtového schodku začátkem července neprosadil přesun 100 milionů korun na platy nových vyšších soudních úředníků, aby se proces zastavování nezákonných exekucí urychlil. Přesunem mohly podle poslance Pirátů vzniknout tři stovky těchto pozic, na každém okresním soudu zhruba tři.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se tehdy postavila k Navrkalovu pozměňovacímu návrhu záporně. "Mluvila jsem ještě před chvílí s paní ministryní Benešovou s tím, že ona mi řekla, že si 100 milionů ve své kapitole prostě najde," zdůvodnila to tehdy Schillerová. Benešová ale nyní v odpovědi na Navrkalovy dotazy napsala, že ministerstvo má nyní minimální rezervu peněz pro soudy. Poukázala ale na to, že už v roce 2016 mohl každý okresní nebo obvodní soud zřídit jedno nové zaměstnanecké místo pro dohled nad exekutory. K náplni práce těchto soudních úředníků podle Benešové "nepochybně patří i prošetřování nezákonných exekucí".

Společnost Člověk v tísni spustila loni v březnu Doložkomat, díky níž mohou dlužníci zjistit, zda proti nim není vedeno vymáhání protiprávně a jestli by ho nemohli zastavit. Loni podle mapy exekucí čelilo exekuci nebo exekucím 8,7 procenta obyvatel v Česku, meziročně o 0,5 procentního bodu méně. Exekucí bylo celkem 4,46 milionu, dluhy byly tímto způsobem vymáhány 775.000 lidech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Senátu se snesla kritika na finanční správu: Je represivní, v…

23.09.2020 12:01 Finanční správa by podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) měla k plátcům daní přistupovat…

Konference o 5G: Vnímání nových IT se musí kompletně změnit, řekl Babiš

23.09.2020 11:23 Epidemie koronaviru podle premiéra Andreje Babiše (ANO) znovu upozornila na závislost na…

Další pokus o schválení kurzarbeitu: Vláda zasedne v pátek, bude řešit i…

23.09.2020 11:00 Po dnešním koaličním jednání se vláda bude pravidly kurzarbeitu znovu zabývat na zasedání v pátek…

Průzkum: ANO by opět vyhrálo sněmovní volby, ale pohoršilo si o pět procent

22.09.2020 20:15 Hnutí ANO si ve volebním průzkumu agentury STEM letos v září pohoršilo z květnových 33,7 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama