Kolik Miloš Zeman utratí a jaký má plat? Na tohle jdou peníze státu

V roce 2020 má ze státního rozpočtu dostat kancelář prezidenta republiky více než 400 milionů korun. Na správu Pražského hradu a lánského zámku by měla jít polovina. Na platy zaměstnanců poputuje 70 milionů korun.

Přidejte svůj názor 94 komentářů

Miloš Zeman
doporučujeme

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu. Kancelář prezidenta republiky má na své hospodaření v roce 2020 dostat 404 730 280 korun.

Návrh rozpočtu na nadcházející tři roky vznikl ještě před schválením státního rozpočtu vládou. Podle něj, by měla přes 190 milionů korun dostat Správa Pražského hradu, 74 milionů by mělo jít Lesní správě Lány. Jde o příspěvkové organizace, které zřizuje prezidentská kancelář. Zbytek zůstane samotné Kanceláři prezidenta republiky, informuje Nova. 

Za minulý rok byly celkové náklady lesní správy Lány 93 milionů korun, výnosy byly téměř totožné. Na vstupném na Hrad nebo do Lánské obory vydělala správa 450 milionů korun. Nejvíce lánská obora vydělává na prodeji dřeva a na poplatcích za lov.

Prezidentská kancelář měla v roce 2018 podle státního rozpočtu vyčíslit příjmy ve výši milion a čtvrt. Skutečné příjmy činily přes tři a půl milionu korun. Dotace z rozpočtu Evropské unie, určená na aleje v Lánské oboře tvořili téměř celou částku.

Výdaje činily téměř 512 milionů korun. Na běžné výdaje vlastního úřadu kanceláře prezidenta republiky šlo 110 milionů. Do toho spadá zahraniční i tuzemské cestovné pro prezidenta Miloše Zemana a jeho tým.

Na platy zaměstnanců šlo v minulém roce 88 milionů korun i s pojistným. Kancelář dostala více než 217 milionů na neinvestiční transfery, na ty investiční, což jsou většinou převody příspěvkovým organizacím, 184 milionů korun.

Za rok 2018 činil Zemanův plat přes tři miliony, měsíčně to vychází na více než 250 tisíc korun. Bývalý prezident Václav Klaus pak ročně dostává 1 200 000 korun.

Prezidentská kancelář dala za poštovní služby 143 tisíc a za služby a školení 200 tisíc korun. Pohoštění zahraničních návštěv v Česku vyšlo na dva a čtvrt milionu korun. Prezident jezdil do zahraničí za necelý milion korun, po republice za 50 tisíc korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (94)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovo zdraví vyvolává otazníky. Co se stane, pokud nedokončí mandát?

19.10.2019 20:36 Aktualizováno Rekondiční pobyt ve střešovické nemocnici opět vyvolal debatu o možném předčasném konci prezidenta…

"Nechceme tvrdý brexit na Halloween." České politiky znepokojuje porážka…

19.10.2019 19:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) lituje dnešního rozhodnutí britského parlamentu, který odsunul schválení…

Privatizaci OKD zpackala ČSSD? Zaorálek se ohradil, na vině je prý Klaus

19.10.2019 17:13 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se dlouhodobě angažuje v kauze privatizace těžební…

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

19.10.2019 15:55 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama