Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté, co se předsedkyně výboru Radka Maxová (ANO) stala novou poslankyní Evropského parlamentu. Sociální demokracie by se po jmenování předsedy zahraničního výboru Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministrem kultury nebránila změnám v obsazení sněmovních výborů.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Jan Chvojka
doporučujeme

"Je to otázka dalších jednání. Sociální výbor by nám slušel, preferoval bych pro ČSSD předsedu sociálního výboru před zahraničním," řekl dnes v pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

V současné době jsou ve Sněmovně neobsazená místa sociálního, školského a zahraničního výboru. Chvojka připomněl, že po předpokládaném odchodu Zaorálka má ČSSD právo na jednoho člověka jako předsedu nebo člena zahraničního výboru. ČSSD ve výboru žádného dalšího zástupce nemá, zahraniční politice se ve Sněmovně věnuje z jejích poslanců ještě Ondřej Veselý, který je členem výboru pro evropské záležitosti. "O případné výměně mezi výbory musíme jednat s ostatními stranami," podotkl Chvojka.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik souhlasí, že je třeba se sejít a záležitost vyřešit prohozením výborů. "Když chybí tři předsedové výborů, musí se udělat nějaká rošáda a poskládat je tak, aby fungovaly," sdělil Kováčik.

Důvod blokovat případné výměny mezi sněmovními výbory nevidí ani předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. "Je třeba, aby Sněmovna měla předsedy výborů. Jsme připraveni podpořit jejich fungování, je to otázka respektu a dohody všech," uvedl.

Chvojka dnes v OVM také řekl, že je reálné, že ČSSD podpoří návrh státního rozpočtu, v němž se podařilo dohodnout zvýšení výdajů na příští rok o 17,5 miliardy korun. Jednat však chce ještě o zvyšování platů ve veřejné sféře. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v návrhu rozpočtu počítá s průměrným růstem platů o dvě procenta.

Kováčik uvedl, že také KSČM "velmi reálně" návrh státního rozpočtu podpoří, dvouprocentní zvyšování platů je podle něho pro komunisty nepřijatelné a požadují čtyřprocentní nárůst. Jednat také chtějí o snížení deficitu rozpočtu ze 40 na 30 miliard korun.

Také opoziční poslanec Bartošek považuje návrh průměrného růstu platů o dvě procenta za nedostatečný. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL sdělil, že jeho strana návrh státního rozpočtu nepodpoří. Prohlásil, že vláda neplní programové prohlášení o rozpočtu bez deficitu.

Loading...
Vstupte do diskuze (49)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opozice zkritizovala Zemana za prohlášení o abolici v Babišově kaze

19.09.2019 23:55 Oznámení prezidenta Miloše Zemana, že by zastavil případné obnovení trestního stíhání premiéra…

Zeman: Čínskému velvyslanci není nic po tom, koho vyznamená

19.09.2019 23:05 Prezident Miloš Zeman vyznamená 28. října medailí Za zásluhy Číňanku žijící v Česku. Hlava státu to…

Zeman by stíhání Babiše v kauze Čapího hnízda zastavil

19.09.2019 21:39 Prezident Miloš Zeman plánuje zastavit případné stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze…

Kyberútok na českou diplomacii se stále vyšetřuje. Podezření padá na Rusy

19.09.2019 16:36 Okolnosti červnového kybernetického útoku na ministerstvo zahraničí se stále vyšetřují. Po dnešním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama