Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté, co se předsedkyně výboru Radka Maxová (ANO) stala novou poslankyní Evropského parlamentu. Sociální demokracie by se po jmenování předsedy zahraničního výboru Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministrem kultury nebránila změnám v obsazení sněmovních výborů.

Jan Chvojka
doporučujeme

"Je to otázka dalších jednání. Sociální výbor by nám slušel, preferoval bych pro ČSSD předsedu sociálního výboru před zahraničním," řekl dnes v pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

V současné době jsou ve Sněmovně neobsazená místa sociálního, školského a zahraničního výboru. Chvojka připomněl, že po předpokládaném odchodu Zaorálka má ČSSD právo na jednoho člověka jako předsedu nebo člena zahraničního výboru. ČSSD ve výboru žádného dalšího zástupce nemá, zahraniční politice se ve Sněmovně věnuje z jejích poslanců ještě Ondřej Veselý, který je členem výboru pro evropské záležitosti. "O případné výměně mezi výbory musíme jednat s ostatními stranami," podotkl Chvojka.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik souhlasí, že je třeba se sejít a záležitost vyřešit prohozením výborů. "Když chybí tři předsedové výborů, musí se udělat nějaká rošáda a poskládat je tak, aby fungovaly," sdělil Kováčik.

Důvod blokovat případné výměny mezi sněmovními výbory nevidí ani předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. "Je třeba, aby Sněmovna měla předsedy výborů. Jsme připraveni podpořit jejich fungování, je to otázka respektu a dohody všech," uvedl.

Chvojka dnes v OVM také řekl, že je reálné, že ČSSD podpoří návrh státního rozpočtu, v němž se podařilo dohodnout zvýšení výdajů na příští rok o 17,5 miliardy korun. Jednat však chce ještě o zvyšování platů ve veřejné sféře. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v návrhu rozpočtu počítá s průměrným růstem platů o dvě procenta.

Kováčik uvedl, že také KSČM "velmi reálně" návrh státního rozpočtu podpoří, dvouprocentní zvyšování platů je podle něho pro komunisty nepřijatelné a požadují čtyřprocentní nárůst. Jednat také chtějí o snížení deficitu rozpočtu ze 40 na 30 miliard korun.

Také opoziční poslanec Bartošek považuje návrh průměrného růstu platů o dvě procenta za nedostatečný. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL sdělil, že jeho strana návrh státního rozpočtu nepodpoří. Prohlásil, že vláda neplní programové prohlášení o rozpočtu bez deficitu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha bude kvůli koronaviru šetřit, oznámil Hřib. V diskuzi kritizoval…

12.07.2020 12:31 Pražský magistrát bude kvůli koronavirové krizi šetřit na běžných výdajích. Jako první přijdou na…

Levná nafta české kamioňáky likviduje. Ministr Havlíček slibuje snížení…

12.07.2020 08:00 Po deseti letech by se Češi mohli dočkat změn u spotřební daně z pohonných hmot, jejíž sazby by se…

Stát dlouho nechtěl přiznat chybu, proto doly na Karvinsku běžely dále,…

11.07.2020 21:13 Aktualizováno ROZHOVOR – Její hněv neutichá. Místopředsedkyně České pirátské strany Olga Richterová se zlobí na…

Okamura v projevu před členy SPD opět napadl Evropskou unii

11.07.2020 15:37 Aktualizováno Předseda SPD Tomio Okamura opět zaútočil na Evropskou unii. Na dnešním celostátním grémiu hnutí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy