Jindrák má Vrbětice za závažný incident, Česko musí postupovat razantně

Případ Vrbětice je podle ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka velmi závažný incident, u nějž je potřeba postupovat razantně. Česká republika by podle něj měla informovat své spojence v Evropské unii a NATO a požádat o solidaritu. Jindrák to dnes uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál.

Eurozpravy.cz

Reagoval tak na zveřejnění informací o důvodném podezření českých bezpečnostních složek, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku byli v roce 2014 zapojeni příslušníci ruské tajné služby.

Prezident Miloš Zeman se k vyhoštění ruských diplomatů z České republiky a informacím o výbuchu ve Vrběticích šířeji vyjádří příští neděli v televizi Prima. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Někteří zástupci opozice kritizují, že se hlava státu k podezření na zapojení ruské tajné služby do exploze muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 nevyjádří dřív. V sobotu Ovčáček uvedl, že prezident je o případu informován a nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti.

"Za 30 let, co se pohybuji v diplomacii, nepamatuji takto vážnou situaci, myslím z hlediska zásahu třetího státu mimo nějaký válečný konflikt," řekl Jindrák. Dodal, že souhlasí s premiérem Andrejem Babišem, že je potřeba postupovat razantně.

Případ je podle Jindráka paradoxně "hvězdnou hodinou naší diplomacie". "Teď můžeme ukázat, jaké je spojenectví našich spojenců v NATO a jednat s nimi o tom, jak nám projeví solidaritu další státy. Toto je při vší těžkosti situace určitě příležitost," uvedl. Odmítl, že by vše bylo ztížené střídáním ministrů zahraničí, kdy má do funkce šéfa diplomacie ve středu nastoupit Jakub Kulhánek.

K vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR Jindrák uvedl, že nepamatuje případ, kdy by některý stát jinému státu vypověděl tak vysoký počet diplomatů. Z ruské strany očekává reciproční krok, tedy vypovězení 18 lidí z českých diplomatických zastoupení v Rusku.

Nevyloučil, že by po případných dalších krocích mohlo dojít k uzavření diplomatických zastoupení v obou státech. Upozornil ale na to, zda by to bylo v zájmu Ruska v situaci, kdy v ČR žije několik desítek tisíc Rusů a studuje 6000 ruských studentů. "Jsme v nějaké studené válce, ale zaplaťpánbůh nejsme v té válce krvavé,..., hledejme cesty k tomu, jak tu situaci spíše došetřit a vyřešit," uvedl.

S prezidentem Milošem Zemanem Jindrák o případu podle svých slov nemluvil. Prezident byl podle něj o věci informován v sobotu na jednání expertního týmu v Lánech premiérem a ministrem vnitra.

Možná účast ruské společnosti Rosatom za nynější situace v tendru na výstavbu bloku jaderné elektrárny Dukovany je podle Jindráka věcí dalšího hodnocení bezpečnostních rizik. "I tato skutečnost určitě v tom bude hrát svoji roli," uvedl.

Rusko podle Hamáčka už chystá reciproční vyhoštění českých diplomatů

Rusko už chystá podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) vyhoštění českých diplomatů z Moskvy. Hamáček, který je pověřeným ministrem zahraničí, to dnes uvedl v Otázkách Václava Moravce. Bude to podle ministra reciproční reakce na rozhodnutí českého státu vyhostit 18 diplomatů, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Důvodem vyhoštění je podezření, že do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni ruští agenti.

Hamáček neočekává, že by Rusko musel opustit také český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka. Bylo by to podle vicepremiéra disproporční a Česko by na takový krok muselo reagovat. Hamáček to uvedl v souvislosti se sobotní ruskou reakcí, podle které se ČR asi rozhodla kvůli obvinění uzavřít svou ambasádu v Moskvě.

Členské státy EU by mohly solidárně s ČR vyhostit ruské diplomaty, byl by to obvyklý krok, řekl Hamáček. O solidaritu požádá na pondělním jednání Rady ministrů zahraničních věcí zemí EU. K vyhoštění některých ruských diplomatů Česko přistoupilo solidárně na podnět Velké Británie před třemi lety. Tehdy ČR vyhostila dva ruské diplomaty.

Hamáček předpokládá, že Rusko také vyhostí maximálně 18 pracovníků českého zastoupení v Moskvě. "Standardním postupem není to, že se posílají domů velvyslanci," uvedl.

Vyhoštění ruských diplomatů, kteří byli identifikováni jako pracovníci ruských tajných služeb, oznámil Hamáček v sobotu večer. Hájil to jako logický krok kvůli důvodnému podezření, že do výbuchu v areálu skladu a zbraní ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni dva agenti ruské vojenské služby GRU. Vyhoštění jejich kolegů z GRU a SVR, což je Služba vnější rozvědky, bylo podle Hamáčka nutné.

"My jsme de facto rozbili obě rezidentury a to je takový zásah do zpravodajských operací, že se z toho, doufejme, dlouho nevzpamatují," uvedl Hamáček. Na ruském velvyslanectví v Praze loni působilo kolem 140 lidí, což byl dvojnásobek v porovnání s počtem pracovníků na ambasádách dalších mocností.

Témata: EZ

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Související:

Právě se děje

reklama