Jiří Běhounek (ČSSD) končí v Asociaci krajů, v krizovém štábu bude pokračovat

Končící hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) ve čtvrtek opustí řízení Asociace krajů ČR (AKČR) a předá agendu předsedy novému vedení. Běhounek to dnes řekl ČTK a dodal, že po dohodě ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) s hejtmany zatím bude dál kraje zastupovat v krizovém štábu, který koordinuje opatření proti šíření epidemie koronaviru.

Jiří Běhounek v diskuzi s Andrejem Babišem a Adamem Vojtěchem
doporučujeme

"Agendu předám novému vedení a 18. listopadu skončím jako předseda Asociace krajů ČR a bude na nových hejtmanech a kanceláři asociace, na kdy svolá (ustavující) jednání," uvedl dnes pro ČTK Běhounek. První zasedání asociace v novém složení by podle něj měl svolat hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK), který je místopředsedou nynější asociace a zasedne i v nově zformované asociaci, protože po říjnových volbách bude hejtmanem dál. Asociace sdružuje 14 krajů, vznikla v srpnu 2001 a má hájit a prosazovat společné zájmy krajů.

Běhounek hodlá dokončit svůj poslanecký mandát, nadále bude také zastupitelem kraje a členem městského zastupitelstva v Pelhřimově. Vysočinu vedl jako hejtman minulá tři volební období, podle nové koaliční smlouvy by měl funkci hejtmana předat Vítězslavu Schrekovi z ODS.

Osmašedesátiletý lékař stojí v čele Rady Asociace krajů ČR od počátku letoška, kdy nahradil tehdejší hejtmanku Karlovarského kraje Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO), která v té době byla těhotná. Na jaře a znovu pak na podzim Běhounek zastupoval hejtmany v jednání s vládou o opatřeních proti šíření koronaviru. Podílel se na koordinaci dodávek ochranných pomůcek a zároveň i naléhal na vládu, aby při druhé vlně epidemiei obnovila činnost Ústředního krizového štábu. Tam bude zastupovat hejtmany zatím dál.

V říjnových krajských volbách získalo na Vysočině v zastupitelstvu deset mandátů ANO, Piráti stejně jako třetí ODS v koalici se Starosty pro občany sedm mandátů. Po šesti mandátech mají KDU-ČSL, ČSSD a Starostové pro Vysočinu (STAN a SNK ED). Tři mandáty získala KSČM. Koaliční smlouvu podepsalo koncem října uskupení ODS se Starosty pro občany, Piráti, KDU-ČSL, ČSSD a Starostové pro Vysočinu (STAN a SNK ED).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama