Jiří Ovčáček zuří: Nechutné zrůdy. Nacisté zvítězili

Sochu sovětského maršála Ivana Koněva, která stojí v Praze 6, opět někdo polil rudou barvou. Policie už věc prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a pachateli hrozí až roční vězení. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) vyjádřil pro vandala jisté pochopení, čímž ale pořádně naštval hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Přidejte svůj názor 295 komentářů

Jiří Ovčáček
doporučujeme

Socha Koněva vyvolává kontroverze dlouhodobě. V minulosti se dokonce objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se opakovaně stal terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou.

Teď na ni někdo pro změnu nastříkal nápis „Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme" a letopočty včetně roku 1968. Starosta Prahy 6 nejprve uvedl, že do 24 hodin bude socha čistá, ale že by uvítal, aby si ji ruská ambasáda umístila na zahradu. Později ale na facebooku dodal, že sochu čistit zatím nenechá.

„Já tak říkám, že budeme znovu jednat s Rusy a znovu jim nabídneme, že si mohou sochu dát třeba k nim na ambasádu. A dodávám, že dokud nezačnou jednat konstruktivně a z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný...," napsal s tím, že radnice za poslední roky za opravu sochy utratila statisíce.

Poničení sochy sovětského generála ostře kritizoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Nelíbí se mu ani, jak k problému Praha 6 přistupuje. „‪Oni snahou odstranit Koněva vlastně vychvalují protektorát. Sekyrárnu, kobyliskou střelnici.‬ Nechutné zrůdy. Ano, nechutné zrůdy,“ rozčiloval se na facebooku.

Citoval také další vyjádření Koláře, který uvedl: „Byť jde samozřejmě o vandalství, mám pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení, neboť to, co se děje jen o pár kilometrů dál, na Hradě, logicky vyvolává i tyto rozporuplné reakce.“ Podle mluvčího Hradu se takto „vyjadřuje lidská zrůda“.

Poukázal také na to, že desku odhalil druhý československý prezident. „Pamětní desku odhalenou prezidentem republiky dr. Edvardem Benešem odmítá navrátit novodobý totalitář. Jiná kreatura se raduje z poškození pomníku osvoboditele vlasti.‬ Nacisté zvítězili. V těchto ohavných lidských zrůdách,“ píše mluvčí v dalším svém statusu.

„Doufám, že Policie ČR a státní zastupitelství začnou konat ve věci předsudečné nenávisti vyjadřované faktickými schvalovateli holocaustu a genocidy českého národa na úrovni hl. m. Prahy a městské části Praha 6,“ dodal vytočený Jiří Ovčáček.

Loading...
Vstupte do diskuze (295)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I Slováci se mají líp než Češi? Hamáček se dopálil a prozradil, proč se…

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Jan Hamáček (ČSSD), první místopředseda vlády a ministr vnitra, se zaměřil na otázku, zda má mít…

Milion chvilek se vrací. Budou další akce a demonstrace, padlo první datum

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Mikuláš Minář, který vede kampaň Milion chvilek pro demokracii ohlásil na 28. září 2019 další…

ČSSD už není možné pomoci? Hašek promluvil o konci jeho strany

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Moravskoslezská sociální demokracie chce zrušit řadu ostravských organizací. Důvodem je špatný…

Česko vystoupí z Mezinárodní investiční banky? Relikt RVHP prý slouží…

18.09.2019 17:48 Senátní zahraniční výbor doporučil vystoupení ČR z Mezinárodní investiční banky (MIB), kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama