Jurečka odvolal generálního ředitele státních Lesů ČR

Vicepremiér a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odvolal k dnešku generálního ředitele státního podniku Lesy ČR Josefa Vojáčka kvůli údajným manažerským pochybením a neefektivní reorganizaci firmy. Vojáček ČTK v reakci řekl, že si za rozhodnutím o restrukturalizaci stojí.

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Po ředitelově odvolání se rozhodli rezignovat ke 3. lednu zbývající čtyři vrcholoví manažeři podniku. Vedením Lesů ČR byl dočasně pověřen lesní správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiří Groda. Podnik obhospodařuje asi polovinu všech lesů v Česku. Vojáček podnik vedl od září 2018.

Podle Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR nestojí fungování Lesů ČR na osobě ředitele a ke změně způsobu řízení organizace by byla potřeba celková reforma firmy.

Lesy ČR při reorganizaci mimo jiné nahradily svých 11 krajských ředitelství sedmi oblastními ředitelstvími. Podle Jurečky to vedlo ke zhoršení spolupráce a komunikace s místními samosprávami. "Při problémech, se kterými se lesníci musí potýkat, není možné řídit podnik centrálně z několika málo míst, naopak je třeba naslouchat těm, kteří nejlépe znají daný region, a podle toho přijímat efektivní opatření v místě," kritizoval Jurečka reorganizaci Lesů ČR ve zprávě k odvolání Vojáčka na webu ministerstva zemědělství. Ministerstvo vede Jurečka jen dočasně do očekávaného jmenování Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) ministrem.

Vojáček uvedl, že restrukturalizace přinesla zjednodušení administrativy, snížení počtu administrativních zaměstnanců a pokles režijních nákladů. Konkrétněji se k Jurečkovým výrokům nevyjádřil. "Rozhodnutí pana ministra respektuji a nepřísluší mi ho komentovat. Nicméně celou svou profesní kariéru stavím na tom, že za mě hovoří výsledky mé práce, a čísla jsou jasná," řekl Vojáček. Podniku se podle něj podařilo dostat pod kontrolu největší kůrovcovou kalamitu v dějinách České republiky, současné tempo obnovy lesů podle něj nemá v historii srovnání a také hospodářské výsledky Lesů ČR se v poslední době výrazně zlepšily.

Letos podle Vojáčka vytvoří firma zisk asi čtyři miliardy korun. "Jestliže jsme v roce 2019 museli použít asi miliardu korun z externích zdrojů a dnes máme na účtech deset miliard korun a čtyři miliardy zisku, považuji to za úspěch," uvedl. Podle mluvčí podniku Evy Jouklové se jedná o zisk před zdaněním a tvorbou rezerv.

Vojáčkovo odvolání je podle předsedy think-tanku Czech Forest Jana Příhody čistě politickým rozhodnutím. Odborné důvody vedoucí k takovému kroku mu nejsou známy. "Z analýz satelitních snímků lze konstatovat, že Lesům ČR se daří bojovat s kůrovcovou kalamitou, což dokládají i data o poklesu kůrovcových těžeb a nezpracovaných napadených stromů ke konci roku," sdělil ČTK. "Reorganizace vyvolaná potřebou úspor asi nebylo nejšťastnější řešení, ale lze pochybovat, že se jednalo o autonomní rozhodnutí vedení LČR (Lesů ČR) bez vědomí zakladatele, tedy ministerstva zemědělství," doplnil.

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR uvedlo, že fungování podniku nestojí ani nepadá s osobou ředitele. "Změna způsobu řízení státní organizace je možná pouze celkovou reformací a přenastavením procesů," sdělila ČTK mluvčí sdružení Jana Divišová. Příhoda z Czech Forest ale uvedl, že pokud odejde kompletní vedení Lesů ČR, může to vést k destabilizaci fungování firmy.

Následně oznámili rezignaci i zbývající vrcholoví manažeři Lesů ČR. Správní ředitel Pavel Krpata, obchodní ředitel Petr Urban, ředitel lesního a vodního hospodářství Vladimír Krchov a pověřený ekonomický ředitel Roman Schindler skončí ve funkcích podle mluvčí podniku ke 3. lednu.

Do jmenování nového generálního ředitele, který vzejde z výběrového řízení, povede Lesy ČR Jiří Groda z Lesní správy Vítkov. V podniku pracuje od roku 1994. "Jiří Groda je zkušený lesník, má vysoké odborné znalosti a zná práci ve státním podniku na všech úrovních. Dokáže tak vnímat problémy, které naše lesy a lidé v nich pracující mají, není odtržený od reality. Očekávám od něj, že bude aktivně komunikovat také se zástupci samospráv," sdělil Jurečka. "Chci využít své zkušenosti nabyté dlouholetou praxí z kalamitní oblasti Lesní správy Vítkov a přenést je na celostátní úroveň," uvedl Groda.

Lesy ČR obhospodařují zhruba polovinu lesů v ČR, více než 1,2 milionu hektarů. Loni státní podnik kvůli kůrovcové kalamitě vytěžil rekordních 14,35 milionu metrů krychlových dřeva. Letos očekává těžbu kolem 11,5 milionu metrů krychlových. Díky rostoucím cenám dřeva se podnik vrátil v letošním prvním pololetí do zisku 680 milionů korun. Loni ve stejném období vykázal ztrátu 480 milionů.

Poslanci dostali falešné SMS o nutné karanténě, ministerstvo podá trestní…

28.01.2022 19:41 Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 dnes obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné…

Počasí: Česko bude dnes trápit silný vítr, mohou vznikat sněhové jazyky

28.01.2022 06:30 Celé Česko se bude do dnešního večera potýkat se silným větrem s rychlostí v nárazech až 70…

ÚS uzavřel korupční kauzu Ratha, zamítl stížnost na medializaci a…

28.01.2022 09:09 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední…

Covid dál láme rekordy. 34 tisíc nově nakažených, dalších 16 tisíc se…

28.01.2022 13:47 Ve čtvrtek přibylo v Česku 34.740 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo o 29…

Laboratoře přestanou v pondělí u PCR testů vyšetřovat varianty koronaviru

27.01.2022 22:00 Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší podrobnější vyšetřování pozitivních vzorků takzvanými…

Vládní poslanci dostali falešné SMS o nutné karanténě, bude podáno trestní…

28.01.2022 19:41 Aktualizováno Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 dnes obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné…

Fiala potvrdil, že na olympiádu nepojede žádný ze členů vlády

28.01.2022 18:19 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) při dnešním jednání s předsedou Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřím…

Poslanecká sněmovna ve svém letošním rozpočtu ušetří téměř 40 milionů korun

28.01.2022 15:52 Poslanecká sněmovna ve svém letošním rozpočtu ušetří téměř 40 milionů korun. Šetřit bude například…

Lednová schůze Sněmovny skončila kvůli SPD bez projednání korespondenční…

28.01.2022 14:25 Lednová schůze Sněmovny dnes skončila, aniž se koalici zejména kvůli obstrukcím SPD povedlo…

Ministerstvo zaplatilo za Schillerové z kapes občanů téměř dva miliony za…

28.01.2022 13:14 Ministerstvo financí za působení tehdejší ministryně Aleny Schillerové (ANO) zaplatilo za služby…

SPD chce obstruovat korespondenční volbu a pandemický zákon

28.01.2022 10:43 Hnutí SPD dnes na sněmovním plénu potvrdilo, že bude obstruovat navrhované zavedení možnosti…

Tečka za kauzou Rath. ÚS odmítl stížnost na medializaci a politizaci…

28.01.2022 09:11 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední…

Koalice PirSTAN dostává trhliny. Starostové chtějí v Praze kandidovat sami

27.01.2022 21:33 STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a…

Vláda chce platnost pandemického zákona omezit letošním rokem

27.01.2022 18:58 Platnost pandemického zákona by měla skončit s letošním rokem, dohodla se na tom vládní koalice…

Vláda nebude zvyšovat daně, nestrašte lidi, obořil se Fiala na Okamuru

27.01.2022 17:37 Nynější vláda nebude zvyšovat celkovou daňovou zátěž občanů, prohlásil dnes ve Sněmovně premiér…

Související:

Právě se děje

reklama