Justici čeká vnitřní audit, řekl šéf Soudcovské unie po schůzce s ministrem

Justici čeká vnitřní audit, který by měl mimo jiné ukázat, kolik soudců konkrétní soudy potřebují. Po dnešní první schůzce s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) to ČTK řekl prezident Soudcovské unie (SU) Libor Vávra. Muži společně řešili také platy administrativního justičního personálu či elektronizaci justice. Blažek dnes jednal také s vedením Unie státních zástupců, která po schůzce uvedla, že podporuje plány na zavedení funkčních období vedoucích žalobců a obsazování těchto míst ve výběrových řízeních.

Pavel Blažek a Alena Schillerová

SU se snaží delší dobu prosadit vnější audit justice, který by otevřel cestu k její reformě. Revize by měla podle Vávry najisto ukázat, "kolik je potřeba lidí a kde". Jinými slovy má odhalit, jak se proměnila soudní agenda a zda část z ní například nedokážou zvládnout asistenti, kteří jsou pro stát levnější než soudci.

SU chtěla, aby audit provedla nezávislá firma. Náměstkyně Klára Cetlová ale podle Vávry na dnešním jednání sdělila, že se pro tento záměr nepodařilo získat peníze z evropských fondů. "Pokusíme se tedy o něco podobného uvnitř justice," uvedl Vávra. Dodal, že se zapojí předsedové jednotlivých krajských soudů, které bude koordinovat Blažkův poradce, bývalý šéf pražského vrchního soudu Jaroslav Bureš.

"Myslím si, že by se to mělo rozběhnout ještě letos, je to v zájmu krajských soudů i z hlediska lepší přípravy dalších jmenovacích etap soudců," míní Vávra. Přínos interního auditu vidí i v tom, že až stát najde peníze na provedení auditu vnějšího, bude už část práce hotova, a audit tak bude levnější.

Zvýšení odměn odborného aparátu je dalším tématem, které unie pokládá za významné. Vláda Petra Fialy (ODS) tento krok včlenila do svého programového prohlášení. "Jsem rád, že o tom pan ministr od začátku mluví," podotkl Vávra. Neví ale, zda se ministerstvo pokusí změnu prosadit už ve stávajícím návrhu rozpočtu. "Dostal jsem konkrétní příslib, že pro to udělají maximum a že je to pro ně důležité," uvedl ke zvýšení odměn. Připomněl, že s tématem souvisí i zkvalitnění odbornosti justičního aparátu, jenž by tak v budoucnu mohl převzít více práce, kterou nyní vykonávají soudci.

Vávra s ministrem a jeho náměstky probíral i elektronizaci justice, k níž se vláda v programovém prohlášení rovněž zavázala a která bude podle Vávry složitá už kvůli roztříštěnosti databází a systémů uvnitř justice. "Byli jsme ujištěni, že si to uvědomují. Mám pocit, že jsou připraveni jít na to z gruntu," podotkl Vávra. Dodal, že například samotný elektronický spis by situaci při nekompatibilitě systémů neřešil. Cílem elektronizace by podle Vávry mělo být zpříjemnění uživatelského prostředí pro občany a zrychlení procesů uvnitř justice.

Problematiku jmenování soudců Vávra s ministrem neprobíral, protože se domnívá, že jde o věc předsedů krajských soudů. "Samozřejmě leccos chybí, ale pan ministr mě ujistil, že nechce měnit zákon o soudech a soudcích a že chce případné chyby řešit v podzákonných předpisech," řekl k novým pravidlům přípravy a výběru soudců, která platí od začátku roku.

Z investičních záměrů ministerstvo podle prezidenta SU zmínilo řešení výstavby justičního areálu v Ústí nad Labem.

Vávra doplnil, že letošním zmrazením platu soudců se s Blažkem blíže nezabývali - pouze ministrovi zopakoval, že s tím unie nesouhlasí. Novelu, která všem ústavním činitelům zmrazila platy na loňské úrovni, podepsal v lednu prezident Miloš Zeman. Soudce, kteří se kvůli novele zřejmě obrátí na Ústavní soud, zkritizoval za "nenažranost". Podle něj by neměli svou nezávislost měřit platem.

Unie státních zástupců je s ministerstvem spravedlnosti ve shodě také na zavedení odvolatelnosti vedoucích žalobců pouze v kárném řízení, na vzniku kariérního řádu státního zastupitelství a zvýšení platů kancelářských pracovníků státního zastupitelství. Na webu unie to uvedl její viceprezident a mluvčí Ondřej Šťastný.

"Pokud jde o aktuální zmrazení platů státních zástupců a soudců, unie varovala před dalším pokračováním tohoto stavu, stejně jako před případným ´rozpojováním´ navázání na soudcovské platy," napsal Šťastný. Takový postup by podle unie v delší době mohl vést k personální nestabilitě státního zastupitelství a ztížené schopnosti přivést mezi žalobce špičkové právníky.

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify…

27.09.2022 17:49 Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní…

V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu

27.09.2022 16:21 V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly…

Premiér Petr Fiala zrušil kvůli virovému onemocnění program

27.09.2022 15:04 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Lipavský: Obnovení kontrol na hranicích nemá tlačit na Slovensko, ale…

27.09.2022 14:28 Aktualizováno Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského …

Ostravským primátorem zůstane Macura, dohodlo se ANO se Spolu a Piráty

27.09.2022 12:15 V Ostravě podepsaly koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL…

Petr Pavel sesbíral přes 55.000 podpisů k prezidentské kandidatuře

27.09.2022 11:05 Bývalý vysoký představitel české armády a Severoatlantické aliance (NATO) a kandidát na prezidenta…

Senátor Zdeněk Hraba se rozhodl ukončit členství ve STAN

27.09.2022 10:43 Senátor Zdeněk Hraba se rozhodl ukončit členství ve STAN. Vládní hnutí se podle něj posunulo od…

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 295 miliard korun

26.09.2022 22:57 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Na…

Důchody v lednu vzrostou v průměru o 825 Kč, schválila to vláda

26.09.2022 22:33 Aktualizováno Starobní důchody v Česku se od ledna zvýší průměrně o 825 korun. Solidární základní část všech…

Zeman přijme v úterý večer na zámku v Lánech premiéra Fialu

26.09.2022 21:30 Prezident Miloš Zeman přijme v úterý večer na zámku v Lánech premiéra Petra Fialu (ODS). Termín…

Související:

Právě se děje

reklama