Kalousek a Schwarzenberg se naváží do Babiše: Čest Vaší práci, premiére!

TOP 09 není spokojena s tím, jak se vláda staví ke koronakrizi. Kriticky se vůči kabinetu a jeho šéfovi vymezili zakladatelé strany Karel Schwarzenberg i Miroslav Kalousek.

Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek
doporučujeme

Schwarzenberg se zaměřil na práci vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem. „Přiznávám, že více a více obdivuji našeho pana premiéra Babiše. Když se podívám na průběh koronavirové epidemie v Čechách, tak je úžasné, jak na začátku pan premiér vystupoval jako rázný ministerský předseda, který nás tvrdými kroky uzavřel do izolace, uzavřel hranice a všechny možné obchody a podniky a s pomocí pana Prymuly přesvědčil národ o oprávněnosti svého rázného postupu. Dobrá,“ píše ve svém komentáři na sociálních sítích jeden ze zakladatelů TOP 09.

Věci se ale velmi brzy výrazně změnily. „Brzy po zavedení všech těchto kroků ale premiér vypozoroval, že lid s tím není úplně spokojen. Navíc se začaly objevovat odborné články, které upozorňovaly na to, že tyto kroky byly poněkud přehnané a rozbíhá se kolem toho diskuse. A ejhle, pan premiér rychle předal zodpovědnost ministru vnitra, kterému, přiznejme, tato odpovědnost od počátku nouzového stavu příslušela," zdůraznil.

Připomněl, že Babiš následně jmenoval epidemiologa Romana Prymulu šéfem jiné organizace odpovědné za karanténu a sám se stáhl do pozadí. „A teď tvrdí, že bychom měli všechno začít uvolňovat a bojuje za to, aby se ty tvrdé restrikce, které on zavedl, co nejrychleji uvolnily, neboť ví, že se nálada mezi obyvatelstvem otočila a lidem jdou tato omezení značně na nervy,“ shrnuje postup vlády Schwarzenberg.

Na závěr si neopomněl do šéfa české vlády pořádně rýpnout. „Musím říct, že jsem pln obdivu, jak elegantně vyklouzl z jednoho postoje k opačnému. Čest Vaší práci, premiére!“ vzkázal Babišovi ironicky Schwarzenberg.

Poslanec TOP 09, který sám spadá do ohrožené skupiny kvůli věku, už v polovině března Čechy vyzval, aby se chovali ohleduplně. „Berte nemoc vážně, starejte se o staré a více ohrožené lidi, kteří mají třeba cukrovku. A nepropadejte panice. Takové nemoci se vždycky po několika desetiletích objeví. Dejte pozor a dbejte pokynů, které vám ministerstvo zdravotnictví dává. A hlavně se starejte o ty osamělé,“ apeloval na občany.

Kritický je vůči vládě i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Prymula na DVTV: 'Chceme promořit populaci'. Nevím, jak se při podobných výrocích cítíte Vy, já hrozně. Chápu a počítám s tím, že jako člověk a občan se mohu nakazit. Nechci být ale segment populace, která bude promořována panem Prymulou,“ posteskl si poslanec.

Nelíbí se mu ani to, že vláda nedokázala představit plán týkající se koronakrize. „Vláda dostala otázky na svůj další plán a proč potřebuje nouzový stav. Odpovědi: Babiš: ,'Nechceme pořád vysvětlovat, proč měníme své kroky'. Hamáček: 'Vláda žádný plán nemá'. Na co konkrétně vláda nouzový stav potřebuje, neodpověděl nikdo. Budeme hlasovat proti prodloužení nouzového stavu,“ dodal naštvaný Kalousek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama