Je to zločin a ostuda. Kalousek nenechal na Babišovi nit suchou. pak promluvil o důchodcích

V Radiožurnálu Českého rozhlasu přivítala moderátorka Marie Bastlová exministra financí a předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska. Tomu se nelíbí čerstvě schválený návrh státního rozpočtu na příští rok.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Miroslav Kalousek na sněmu strany TOP 09 (25.11.2017).
doporučujeme

„Po 6 letech růstu mít stále deficit je ostuda. Deficit rozpočtu bych odpustil, kdyby se část výdajů věnovalo na eliminaci budoucích rizik a kdyby tady byla dostatečná investiční aktivita státu, která opravdu tu zemi modernizuje a snaží se, aby byla postupně konkurence schopná. Bohužel ani jedno z toho není pravda. “ řekl Miroslav Kalousek v úvodu rozhovoru.

Do budoucnosti jsou podle Kalouska největší rizika v sociální i zdravotní péči. Jak v systému penzijního, tak zdravotního pojištění je bez zásadních reforem systém udržitelný do roku 2030. Vláda ve svých studiích, které posílá do Bruselu přiznává, že tomu je tak. „Naprostým zločinem je, že se riskuje budoucnost všech obyvatel téhle země,“ zdůraznil.

Kalousek kritizuje, že vláda není schopná žádných reformních kroků a nemá na ně politickou odvahu. Také se mu nelíbí, že vláda nesmyslně rozdává na všechny strany, jako například na slevy na jízdném. Pak nezbývá na budoucnost jednak v reformách, ale také v investicích.

Kalousek pracoval na důchodkové reformě a zavedl druhý důchodkový pilíř. Nová vláda reformu zrušila a nepřinesla nic nové. „Je poctivé říct, že žádná důchodová reforma nebude nebolestivá,“ dodal.

Počet seniorů narůstá, takže až za 11 let půjdou lidé do důchodu, jejich životní úroveň se výrazně propadne, protože ekonomicky aktivní spoluobčané nedokážou ufinancovat důchodový systém.

„Pokud se podíváme na demografickou křivku, tak poměr mezi mzdou a průměrným důchodem se bude propadat, už teď životní standart se propadne víc, než se propadl v době krize,“ vysvětluje.

Babišově vládě vyčítá 3 důležité věci. Za prvé, že přijala desítky tisíc dalších úředníku. Za druhé, že růst platů ve státní sféře předběhl růst platů v soukromé sféře. Poslední věc, co kritizuje je plošné přidávání všem státním zaměstnancům o 1 500 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (54)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tomáš Klus překvapil: Tohle ve světě nemá obdoby. Jsem pyšný na naši…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Českou republiku navštívil předseda tibetské exilové vlády Lozanga Sanggjäa. V sídle Senátu se…

Babiš si dupl, chce nové jaderné bloky. Česko se může dostat do křížku s EU

16.10.2019 19:16 Aktualizováno Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo.…

Miloš Zeman musí do nemocnice, bude hospitalizován několik dní

16.10.2019 17:06 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek odpoledne nastoupí na až čtyři dny do nemocnice. Půjde o…

Chováte psy? Pravidla se mají znovu zpřísnit, novela prošla Sněmovnou

16.10.2019 16:12 Aktualizováno Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama