Kalousek kritizuje návrh rozpočtu: Neobsahuje peníze na důchodovou reformu

Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok neobsahuje podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska výdaje na nutné reformy penzí a zdravotního systému a je v něm málo peněz na investice. Rozpočet pokládá za nepřijatelný.

Miroslav Kalousek
doporučujeme

Miroslav Kalousek navrhl, aby Sněmovna v dnešním prvním čtení vrátila návrh kabinetu k přepracování tak, aby výdaje a schodek klesly o 20 miliard korun a aby se zvýšil poměr investičních výdajů k celkovým rozpočtovým výdajům na deset procent. 

Někdejší ministr financí uvedl, že i po jím navrhované úpravě by byl rozpočet špatný. TOP 09 by ale byla připravena jednat o podpoře návrhu.

Kalousek poukazoval na to, že důchodový a zdravotní systém v nynější podobě se začne propadat po roce 2030 do neřešitelných problémů. Pokládá za "obrovskou ostudu", že po šesti letech ekonomického růstu nebyla věnována na udržitelnost penzí a zdravotní péče ani koruna.

V případě investic sice vláda mluví o rekordních částkách, podle Kalouska ale jde o mírné nárůsty. Bývalý ministr financí řekl, že zatímco v době hospodářské krize v roce 2012 vláda investovala 2,8 procenta hrubého domácího produktu, příští rok půjde o 2,5 procenta. "Stejný trend můžeme vidět u výdajů na vědu a výzkum," poznamenal Kalousek, který vládě zároveň vytkl zvyšování počtu státních zaměstnanců.

K návrhu rozpočtu se kriticky postavili také předsedové KDU-ČSL a STAN Marek Výborný a Vít Rakušan.

Podle Výborného není rozpočet proinvestiční, jen spotřebovává a není přívětivý k rodinám. Šéf lidovců poukazoval také na upozornění Národní rozpočtové rady o dlouhodobé neudržitelnosti veřejných financí. "Česká republika projídá tímto rozpočtem svou budoucnost," řekl.

Rakušan uvedl, že návrh rozpočtu je recyklací starých rozpočtů, kde se pouze navyšují jednotlivé položky na daný rok. Rozpočet podle něj sestavila vláda hokynářským způsobem. "Tu se přihodí tady, tu onde," popsal. Vláda podle něj nemyslí na budoucnost a uspokojuje momentální potřeby.

Rozpočtová politika vlády navíc podle Kalouska trvale oslabuje odolnost rozpočtu vůči budoucímu ochlazení ekonomiky, protože zákonné a jim podobné výdaje rostou rychleji než příjmy. Pokud příjmy kvůli horšímu stavu hospodářství poklesnou, tyto výdaje bude nutné platit dál a rozpočet se dostane do problémů, dodal.

Kalouskovo vystoupení vyvolalo rozhořčenou reakci ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Kalouskovi vytkl rozpočet, který prosadila jeho vláda v roce 2011, poslal českou ekonomiku do recese. Podle něj by bývalý ministr financí vůbec neměl k rozpočtu vystupovat. Kalousek Zaorálkovi vzkázal, že je totálně nekompetentní.

V prvním čtení Sněmovna schvaluje základní parametry rozpočtu, tedy příjmy, výdaje a výše schodku. Očekává se, že menšinová vláda ANO a ČSSD za pomoci poslanců KSČM návrh prosadí, jak už dřív doporučil i rozpočtový výbor. V něm Kalousek se svým požadavkem na přepracování rozpočtu neuspěl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministryně Dostálová se uzdravila z nemoci covid-19, v úterý se vrátí do…

23.11.2020 17:42 Aktualizováno Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) se uzdravila z nemoci covid-19 a v úterý se…

Babiš se omluvil Richterové za slova během interpelací

23.11.2020 17:30 Premiér Andrej Babiš (ANO) se omluvil poslankyni a místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové za to,…

Tendr na stavbu bloku v Dukovanech podle Babiše není ještě připraven

23.11.2020 17:22 Tendr na stavbu plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany není ještě připraven, stále…

Babiš bude jednat s Vystrčilem, kvůli daním se sejdou ve středu

23.11.2020 17:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) budou jednat s předsedou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama