Kalousek si nemyslí, že Česku hrozí dlouhé rozpočtové provizorium

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) si nemyslí, že Česku hrozí dlouhé rozpočtové provizorium. V rozhovoru s ČTK u příležitosti svých čtvrtečních 60. narozenin řekl, že se podle něj ve Sněmovně najde někdo v uvozovkách poctivý a odpovědný, kdo podporu rozpočtu vlády ANO a ČSSD za něco vymění. Dopad dlouhého rozpočtového provizoria bez jasného konce by byl podle něj pro zemi fatální.

Miroslav Kalousek

Menšinová vláda v posledních letech prosazovala státní rozpočet díky hlasům KSČM, ta však tentokrát trvá na desetimiliardovém škrtu v rozpočtu obrany, což kabinet odmítá. "Já si skutečně myslím, že tentokrát to komunisté asi nepodpoří. Bez ohledu na to se nebojím dlouhého provizoria, protože si myslím, že těch, prosím o uvozovky, poctivých a především odpovědných, kteří to vyhandlují, se najde dost," řekl Kalousek.

Česko se v rozpočtovém provizoriu, kdy není schválen zákon o státním rozpočtu před 1. lednem příslušného roku, ocitlo v letech 1999 a 2000. Podle Kalouska je zásadní rozdíl v tom, zda provizorium spěje k rychlému konci, nebo nikoliv. "Když vláda rozpočet předělá po nějaké dohodě a je vidět většina, která to schválí, tak nemá cenu strašit se čtyř až šestitýdenním provizoriem, to by nemělo žádný zvláštní dopad," řekl.

Pokud by ale byl takový stav dlouhý a bez jasného konce, dopad by byl fatální. "Země v rozpočtovém provizoriu sice funguje, může čerpat své provozní výdaje, ale je zasažena velkou nedůvěrou všech investorů a nemůže čerpat žádné dotace z EU, nemůže se investovat," uvedl. Znásobily by se tak problémy Česka, míní.

Kalousek naprosto vylučuje to, že by rozpočet mohla podpořit TOP 09. Návrh kabinetu ANO a ČSSD se schodkem 320 miliard korun má podle něj s rozpočtem společný jen název. "Své cti dbalý člověk to nemůže nazývat státním rozpočtem," řekl.

Podporu nedá TOP 09 ani daňovému balíčku, který minulý týden upravil Senát. Horní komora nevyhověla požadavku strany na zachování zákona o rozpočtové odpovědnosti. "Z tohoto hlediska selhal Senát úplně stejně jako Sněmovna. Ta senátní verze je jen kosmetická úprava nepřijatelného, těmi kosmetickými změnami se nestalo nic zásadního," uvedl.

Balíček podle něj není ani levicový, ani pravicový. "Je prostě jen populistický. Stejně jako extremismus není levicový, ani pravicový, ale je jen extremismus, tak také rozpočtová neodpovědnost není levicová nebo pravicová," uvedl. Balíček je podle něj také k "uzoufání" nekompetentní. "A zakládá obrovská rizika do budoucnosti, která bychom si mohli odpustit, kdybychom používali hlavu, ale to zřejmě většina Sněmovny nebo Senátu nemá v úmyslu," řekl Kalousek.

Fiala chce s novou vládou státní rozpočet se schodkem pod 300 miliard

17.10.2021 13:36 Vznikající vláda chce podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní rozpočet…

Konec dodavatelů energií je i selháním ministerstva, míní Fiala

17.10.2021 13:16 Ukončení činnosti několika dodavatelů energií považuje adept na premiéra Petr Fiala (ODS) za…

Vládu Spolu s Piráty a Starosty vnímá jako ideální skoro polovina lidí

17.10.2021 10:38 Téměř polovina občanů považuje v současné povolební situaci za ideální, aby vládu složily strany…

Vláda asi odmítne Vondráčkův návrh povýšit den atentátu na Heydricha

17.10.2021 09:18 Vláda asi odmítne návrh trojice poslanců ANO, aby byl 27. květen povýšen mezi významné dny. Měl by…

Vláda by v pondělí měla projednat tři žádosti o investiční pobídky

17.10.2021 08:44 Vláda by se na pondělním jednání měla zabývat třemi žádostmi o poskytnutí investiční pobídky.…

Koalice se shodují na minimálním důchodu či na elektronizaci zdravotnictví

16.10.2021 22:20 Aktualizováno Koalice Spolu a Pirátů a Starostů a nezávislých (PirSTAN), které vyjednávají o vládě, se v řadě…

ÚVN zodpovědně a s naléhavostí posuzuje žádost Senátu o informace k…

16.10.2021 20:26 Aktualizováno Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) řeší se vší zodpovědností a naléhavostí senátní žádost, která se…

Babiš nevidí důvod deaktivovat krizový štáb, fungovat by měl dál

16.10.2021 09:55 Ústřední krizový štáb (ÚKŠ), který vláda obnovila kvůli koronavirové pandemii loni v září, by měl…

První dáma žádá pro prezidenta klid, ale Mynář jedná opačně. Hrad se k…

15.10.2021 21:57 Aktualizováno Hejtman Jihočeského kraje za ODS Martin Kuba, který deset let sloužil jako lékař na…

Babiš by odmítl nabídku sestavovat vládu. Předá ji oběma koalicím a jde do…

15.10.2021 20:51 Aktualizováno Dosavadní premiér a šéf ANO Andrej Babiš nepřijme pověření od prezidenta Miloše Zemana, aby jako…

Související:

Právě se děje

reklama