Kalousek: Výsledný schodek rozpočtu by mohl být jiný, než navrhla vláda

Schválený schodek letošního rozpočtu by mohl být i jiný, než je vládou navržených 500 miliard korun. Mohlo by se to stát v důsledku toho, že Sněmovna projednává aktuální vládní novelu státního rozpočtu jako běžný zákon, a nikoli podle zvláštních ustanovení jednacího řádu pro projednávání státního rozpočtu. Poslanci by mohli podávat pozměňovací návrhy, u nichž by nebyl uveden zdroj peněz, a schodek tak změnit.

Na dotaz ČTK to řekli předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) a předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Když Sněmovna projednává standardně návrh státního rozpočtu na následující rok, potom na konci prvního čtení schvaluje základní parametry státního rozpočtu: příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho projednávání. V dalším čtení už poslanci nemůžou tyto veličiny měnit, mohou jen navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu, a musí tedy uvést, odkud je chtějí převést a kam. Nemohou tak měnit již schválené saldo rozpočtu.

Bývalý ministr financí Kalousek ve svém vystoupení na plénu řekl, že podle názoru sněmovní legislativy se aktuální novela projednává jako jiný běžný zákon. To na dotaz ČTK potvrdila i předsedkyně rozpočtového výboru Vostrá. Poslanci v úvodu schůze nepřijali návrh, aby Sněmovna schválila změnu rozpočtu ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze. "Pokud se to bude projednávat jako klasický zákon, znamená to, že tam mohou chodit pozměňovací návrhy, vlastně i které potom změní výši toho schodku," řekla Vostrá ČTK.

Podle Kalouska budou moci předkládat poslanci pozměňovací návrhy, které někam přidávají peníze, ale už nebudou muset obsahovat zdroj peněz. Obává se proto, že výsledný schodek, který bude Sněmovna na konci třetího čtení schvalovat, může být proto i vyšší než navržených 500 miliard. Vostrá poznamenala, že může být i nižší. Kalousek pokládá zvolený způsob projednávání za rizikový. "Už tento návrh vlády je účinný pokus o rozvrat veřejných rozpočtů. Kdyby Sněmovna ten rozvrat rozšířila, bylo by to ještě horší," dodal Kalousek.

Sněmovna tak bude na konci prvního čtení hlasovat pouze o vznesených návrzích na vrácení vládě k dopracování. Pokud je sněmovní většina neschválí, zamíří do dalšího kola projednávání.

Související

Více souvisejících

státní rozpočet Miroslav Kalousek Miloslava Vostrá Poslanecká sněmovna top 09 KSČM

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 4 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Do důchodu půjdeme později. Pavel se shodl s koalicí i opozicí, věk odchodu do penze musí růst

Zástupci jak koalice, tak opozice se s prezidentem Petrem Pavlem shodli na potřebě prodlužovat věk odchodu do důchodu. Vedla se diskuze i ohledně způsobu výpočtu této změny. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy