Kancléř Kurz v Praze: Peníze na přechod od uhlí by neměly směřovat na jádro

Pro Rakousko je důležité, aby peníze z fondu, kterým chce Evropská komise kompenzovat regionům závislým na uhlí a dalších fosilních zdrojích přechod na klimaticky odpovědné hospodářství, nesměřovaly na jadernou energii. Po dnešním jednání se svými protějšky ze států visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v pražském Národním muzeu to novinářům řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Sebastian Kurz

Česko, Slovensko a Maďarsko chtějí posilovat význam jádra ve svém energetickém mixu, Rakousko naopak usiluje o celoevropský odklon od jaderné energetiky. Kurz dnes zdůraznil, že přechod od uhlí k ekologičtějším způsobům získávání energie považuje za správný. "Pro Rakousko je důležité, aby se (z fondu) nepodporovala jaderná energie, ale obnovitelné zdroje," uvedl. Kdyby z fondu byly podporovány i jaderné zdroje, vnímal by to jako nesprávnou cestu.

Babiš uvedl, že i díky Česku a Polsku vznikl unijní fond pro země, které budou nejvíce zasaženy ukončením používání uhlí. Česko podle něj dostalo třetí největší podíl. "Mohli jsme čekat i víc, určitě bych byl raději," uvedl. I 14,6 miliardy korun, jsou ale peníze, které pomohou," podotkl.

Slovenský premiér Peter Pellegrini zdůraznil, že transformace na uhlíkovou neutralitu musí být sociálně spravedlivá a nemůže ohrozit vývoj regionů, které doposud žijí z těžby uhlí. "Respektujeme postoj Rakouska, ale má být respektováno i právo každého státu na energetický mix," řekl k budoucnosti jádra. Uvedl, že dostavba jaderné elektrárny v Mochovcích odpovídá předpisům a maximální bezpečnosti tak, aby se obyvatelé Slovenska cítili bezpečně. "Je logicky jasné, že stejně bezpečně se mohou cítit i rakouští občané," konstatoval.

Podle předsedy polské vlády Mateusze Morawieckého mají jednotlivé země Evropy při cestě k uhlíkové neutralitě různé startovací pozice, které znamenají různé výzvy. "Naši partneři v Evropě chápou, že musíme jít na cestě k neutralitě delší a složitější cestou, bude to trvat déle a vyžádá si to vyšší prostředky," uvedl k vznikajícímu fondu. Podotkl, že země budou usilovat o co nejvyšší částku, nicméně návrhy jsou podle něj velkým krokem kupředu. Maďarský premiér Viktor Orbán dnešní jednání pokládá za dobrou cestu V4 ke spolupráci s Rakouskem v různých oblastech. Doufá, že dojde i na vývoj v jaderné energetice.

Podle diplomatických zdrojů ČTK má být výrazně největším příjemcem z fondu Polsko. Z celkových 7,5 miliardy eur (190 miliard Kč) získá Varšava dvě miliardy. Česko bude mít po Německu a Rumunsku čtvrtý největší podíl 581 milionů eur (14,6 miliardy Kč). Zainteresovaní členové české vlády ale čekají v budoucnu peněz výrazně více.

Nová rakouská vláda lidovců a Zelených se v programovém prohlášení zavázala, že stavbě nových a rozšiřování současných jaderných elektráren v Evropě bude bránit všemi politickými i právními prostředky. Česko plánuje dostavbu jaderných elektráren v Temelíně a v Dukovanech.

Proti koncepci české energetiky založené na využití jaderných zdrojů přišla k místu jednání ráno protestovat zhruba desítka aktivistů. Upozornit chtěli na to, že část obyvatel Česka výstavbu nových bloků nepodporuje. "Jaderné elektrárny se staví dlouhou dobu, jsou drahé, nelze ani vyloučit riziko vážných havárií. S ohledem na těžbu a zpracování uranu a vysoce radioaktivní odpady to není čistý ani bezemisní zdroj," uvedl k protestu Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 10:49 Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 15:36 Aktualizováno Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného ke stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Milion chvilek chystá kontaktní kampaň na podporu koalic proti hnutí ANO

22.06.2021 11:30 Spolek Milion chvilek chystá kontaktní kampaň mezi voliči namířenou na podporu koalic, které mají…

Související:

Právě se děje