Kauza Čapí hnízdo ožila. Co bude následovat?

Městské státní zastupitelství v Praze uvedlo, že respektuje částečné zrušení svého usnesení o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo. K obsahu rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se zatím vyjadřovat nebude, protože se s rozhodnutím nejprve musí podrobněji seznámit. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala. Nejvyšší státní zastupitelství dnes rozhodnutí rozeslalo do datových schránek.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.
doporučujeme

Zeman dnes na tiskové konferenci zveřejnil, že kvůli nezákonnosti a předčasnosti zrušil zastavení stíhání, které se týká premiéra Andreje Babiše (ANO) a bývalé místopředsedkyně představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové. Vyšetřovací spis údajného dotačního podvodu se tak vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi.

"Samotnou věcí se nyní bude zabývat dozorový státní zástupce, který se v rámci navazujícího postupu v přípravném řízení bude řídit závazným pokynem nejvyššího státního zástupce," napsal Cimbala.

Zeman uvedl, že jeho rozhodnutí vymezuje zjištěné nedostatky a ukládá konkrétní pokyny a rozsah budoucího vyšetřování. Šaroch věc musí vrátit policii k doplnění dokazování, přičemž konečné vyhodnocení věci bude opět na něm. Podle Zemana se bude muset zaměřit mimo jiné na právní hodnocení propojenosti podniků zmíněných v usnesení o zahájení trestního stíhání. Musí si také vyřešit otázku, zda je nutné znovu žádat Sněmovnu o vydání Babiše k obnovenému trestnímu stíhání.

Šaroch nemá k novému rozhodnutí žádnou konkrétní lhůtu. "Bude to záležet na rychlosti a schopnosti policejního orgánu shromáždit důkazy, které je potřeba opatřit," řekl Zeman. Dodal, že Šaroch věc zná, takže následné zhodnocení doplnění "by nemuselo trvat dlouhou dobu".

Na dotaz, zda zvažoval Šarochovu výměnu, Zeman odpověděl záporně. "Neviděl jsem žádné důvody pro to, aby se měnil dozorový státní zástupce. Teoreticky to možné je, ale je to naprosto výjimečné opatření," doplnil.

U čtyř dalších obviněných Zeman rozhodnutí o zastavení stíhání potvrdil jako správné. "Ve vztahu ke zbylým čtyřem osobám, ohledně nichž nebylo rozhodnutí dozorového státního zástupce o zastavení trestního stíhání zrušeno, je platný takový stav, že trestní stíhání je pravomocně zastaveno," uvedl k tomu Cimbala.

Zastavení se týká Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála. Zeman řekl, že se u nich nepodařilo prokázat subjektivní stránku trestné činnosti, tedy zavinění. Policie zvlášť stíhá ještě Babišova syna Andreje.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi jsou nechápaví? Z hnutí ANO přišla nálož kvůli Babišovi

05.12.2019 21:55 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je opět trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo. Odstoupit ale nehodlá, a důvod k…

Babišův střet zájmů: Co stojí v auditu Evropské komise a co bude dál?

05.12.2019 21:28 Aktualizováno Audit Evropské komise potvrdil, že premiér Andrej Babiš (ANO) porušil české i evropské předpisy o…

Abolice nebude. Zeman potvrdil, že kauza Čapí hnízdo poběží dál

05.12.2019 20:48 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman neudělí premiérovi Andreji Babišovi (ANO) abolici poté, co nejvyšší státní…

V úterý na Václavském náměstí. Milion chvilek oznámil místo další…

05.12.2019 20:15 Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama