Kdo bude novým ombudsmanem? Návrhy do volby se ještě mohou měnit

Sněmovna bude volit nového veřejného ochránce práv až příští měsíc, nejdříve 12. února. Návrhy kandidátů se teoreticky mohou měnit do konce ledna, řekl dnes ČTK předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Stažení kandidatury ohlásila poslankyně ANO a zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, kterou nominoval prezident Miloš Zeman. Kolovratník poznamenal, že technicky je možné, aby prezident navrhl nového kandidáta. Nejzazší termín pro změny a nové návrhy je pátek 31. ledna, uvedl předseda volební komise. Podklady totiž poslanci musejí dostat aspoň deset dnů před samotným volebním aktem.

Helena Válková čelí kritice kvůli článku z konce 70. let, pod nímž je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Odstoupení od kandidatury ale zdůvodnila svým někdejším členstvím v bývalé Komunistické straně Československa. Sněmovní volební komise dnes dopoledne oficiální vyjádření Válkové ještě neměla. Kandidatury se může vzdát kdykoli do konce měsíce. Druhou možností podle Kolovratníka je, že by Zeman nominaci Válkové stáhl. Prezident o víkendu uvedl, že k takovému kroku není důvod, když Válková kandidaturu sama odmítla.

Miloš Zeman zmínil, že by mohl nominovat poslankyni ČSSD Kateřinu Valachovou. Prezidentovi ji chce doporučit předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček. Zatím ale není jasné, zda by se Valachová účastnila už nadcházející volby, nebo až volby druhé, pokud by první nebyla úspěšná. Senát navrhl Víta Alexandera Schorma, který je vládním zmocněncem u Evropského soudu pro lidská práva, a advokáta Jana Matyse.

Valachová o víkendu na sociální síti naznačila, že by dala přednost své možné účasti až v případné druhé volbě. Premiér Andrej Babiš (ANO) se o víkendu vyjádřil ve smyslu, že by ombudsmanem neměl být současný ani bývalý politik.

Prezident a Senát navrhují do sněmovní volby ombudsmana po dvou kandidátech. Zeman nominoval jen Válkovou. Současné veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové končí mandát 18. února.

Volba ombudsmana je dvoukolová. Případné druhé kolo by se mohlo konat možná ještě v únoru, spíše ale až na březnové schůzi Sněmovny. Pokud by poslanci ani ve druhém kole nikoho z kandidátů nevybrali, uskutečnila by se zcela nová druhá volba.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čech ve Vietnamu nemá koronavirus. České studenty z Wu-chanu evakuují…

28.01.2020 17:09 U českého občana hospitalizovaného ve Vietnamu se nepotvrdilo podezření na nákazu koronavirem a již…

Antisemitismus nelze tolerovat. Petříček chce přitvrdit vůči nenávisti na…

28.01.2020 16:15 Tragédie holokaustu zavazuje současné politiky bojovat proti antisemitismu a rasové nesnášenlivosti…

Změna volebního zákona? Má se dál jednat, lidovci "vykopli balonek"

28.01.2020 14:23 Lidovci budou chtít obnovit debatu o změně volebního zákona. Nelíbí se jim to, že volební koalice…

Brusel pošle do Česka delegaci europoslanců, chtějí mluvit s Babišem

28.01.2020 13:39 Jednání s premiérem Andrejem Babišem či setkání se zástupci několika ministerstev mají v plánu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama