Kdo bude novým šéfem NÚKIB? Babiš vyhlásil výběrové řízení

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vyhlásil výběrové řízení na nového ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vyplývá to z oznámení zveřejněného na internetových stránkách vlády. Uchazeč, který uspěje v řízení před sedmičlennou komisí, by měl nastoupit k 1. dubnu. Parametry výběru nástupce v prosinci odvolaného ředitele Dušana Navrátila schválila v pondělí vláda.

Přidejte svůj názor

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Zájemci o funkci mají příležitost podávat přihlášky do 28. února. Předložit musí lustrační osvědčení a disponovat prověrkou na stupeň důvěrné, před rozhodnutím o jmenování už musí dosáhnout na stupeň přísně tajné. Kabinet požaduje také to, aby zájemci o funkci v posledních 15 letech strávili alespoň pět v řídicí funkci a ovládali na komunikativní úrovni anglický jazyk. Vedle motivačního dopisu je povinnou součástí přihlášky i zpracovaná koncepce rozvoje NÚKIB v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Kabinet do výběrové komise už před Vánoci nominoval ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku, šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Marka Šimandla a Vojenského zpravodajství Jana Berouna. V komisi je i vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla a odborný náměstek ministerstva vnitra Jiří Nováček. Opozici budou v komisi zastupovat místopředsedkyně poslanců ODS Jana Černochová a internetový publicista Patrick Zandl.

Vláda o odvolání Navrátila rozhodla v polovině prosince. Babiš krok zdůvodnil jeho nízkou odborností a nedostatečnými manažerskými a komunikačními schopnostmi. NÚKIB do jmenování nového ředitele vede statutární náměstek Jaroslav Šmíd.

NÚKIB vznikl v létě 2017 vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Jako centrální správní orgán má na starost kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů. Zabývá se i neveřejnými službami v rámci družicového systému Galileo. Bývalý poslanec a šéf NBÚ Navrátil vedl úřad od jeho vzniku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera (†72)

20.01.2020 22:02 Aktualizováno Ve věku 72 let zemřel předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera, člen ODS a…

Ministr dopravy Kremlík končí, vaz mu zlomil e-shop na dálniční známky

20.01.2020 21:59 Aktualizováno Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) po tři čtvrtě roce končí ve funkci. Jeho odvolání dnes…

Chcete vyjádřit soustrast k úmrtí Kubery? Vznikají první pietní místa

20.01.2020 20:43 Aktualizováno Lidé mohou soustrast k úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) vyjádřit zápisem do kondolenční…

Havlíček bude ministrem průmyslu i dopravy. Odborníci to chápou, vidí však…

20.01.2020 20:02 Spojení ministerstev dopravy a průmyslu může dávat smysl, problémem však je, že agenda obou úřadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama