Kdo dostane státní vyznamenání? Senátoři budou vybírat ze 32 nominací

Senátoři letos budou vybírat kandidáty na státní vyznamenání z 32 nominací. Na dotaz ČTK to po dnešním úvodním jednání podvýboru pro státní vyznamenání uvedla tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Mezi letošní navržené patří například mikrobioložka Soňa Peková, vedoucí laboratoře Tilia, které stát původně zakázal kvůli chybějící certifikaci testovat vzorky lidí s podezřením na koronavirus.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Nominovat Pekovou se rozhodl benešovský senátor Zdeněk Hraba (STAN), měla by získat Medaili Za zásluhy v oblasti vědy, uvedl Hraba.

Podvýbor se po prověření náležitostí jednotlivých návrhů znovu sejde za měsíc, aby je posoudil. Senát by pak o kandidátech mohl rozhodovat na přelomu června a července.

Seznam navržených dostane prezident Miloš Zeman, který k adeptům Senátu může, ale také nemusí přihlédnout. Hlava státu už v lednu ohlásila, že udělí nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS).

Loni byl Zemanem z 25 senátních kandidátů oceněn generálmajor Josef Ocelka, jeden z velitelů 311. československé bombardovací perutě ve Velké Británii. Vyznamenání obdržel ještě chemik Jan Mašát, který vynalezl bezodpadovou metodu výroby perchlormetylmerkaptanu (PMM), přípravku k výrobě pesticidů.

Zeman loni rovněž udělil Medaili Za zásluhy lesníkovi a spisovateli Petru Martanovi, který původně v užší nominaci horní komory také figuroval. Vyřazen byl ovšem na návrh senátora a ekologa Petra Orla (za Zelené). Martan zorganizoval petici proti rozšiřování bezzásahových zón v Národním parku Šumava, předloni byl jihočeským lídrem Strany práv občanů.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ředitel ČT Dvořák se vyjádřil k volbě členů rady. Co vzkázal poslancům?

27.05.2020 22:13 Aktualizováno Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil…

Sněmovna propustila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí do dalšího…

27.05.2020 19:23 Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o…

Vznikne online finanční úřad, schválila to Sněmovna

27.05.2020 19:02 Sněmovna dnes ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila novelu daňového řádu, která umožní…

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou ke stíhání za výroky o…

27.05.2020 18:37 Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy