Kdo zlomí Babišovi vaz? Podle politologa hrozí ANO už brzy problémy

V krajských volbách sice hnutí ANO získalo většinu krajů, v těch senátních ale propadlo. Proměnilo pouze jeden mandát a jeho koaliční partner ČSSD žádný. Podle politologa z Masarykovy univerzity Miloše Gregora může neúspěch vládních stran dostat Andreje Babiše do problémů.

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

"Myslím, že by se Andrej Babiš měl začít bát a že už se také obává. Nevím, jestli hnutí STAN jako takového, hrají zde roli dvě věci," nastiňuje pro Český rozhlas odborník.

První je, že hnutí ANO nebylo v senátních volbách nikdy příliš úspěšné. Lidé totiž hnutí ANO volí z velké části právě kvůli Andreji Babišovi.

"A pakliže se jedná o senátní volby, kdy Andrej Babiš dlouhodobě podkopává legitimitu Senátu a označuje jej jako zbytečný, pak horko těžko může mobilizovat své voliče, aby šli a do Senátu podpořili kandidáty, které ANO nominuje," podotkl.

"Druhá věc je, že senátní i krajské volby ukázaly, že opoziční strany jsou schopny spolupracovat, spojovat se a dosahovat zajímavých volebních výsledků. Minimálně oproti době před měsícem se zvýšila pravděpodobnost opozičních koaličních bloků, které půjdou společně do voleb," vysvětlil politolog.

Podle něj může mít v tu chvíli Babiš problém uhájit vůbec nějakou koaliční spolupráci. "Navíc za tři roky se mnohé změnilo a řada dřívějších fanoušků ANO i vlivem současné pandemie, může být na vážkách, zda jít volit," dodal.

Do sněmovních voleb zbývá rok a to je dlouhá doba, během, pokud se ale podaří domluvit na jedné straně blok TOP 09, ODS a lidovci, a na druhé straně STAN a Piráti, tak je podle experta velká pravděpodobnost, že se jim podaří mobilizovat a přesvědčit více voličů.

"Zda mobilizace opozice bude přímo úměrná neúspěchu hnutí ANO, to si netroufám říci. U hnutí ANO se dlouhodobě ukazuje, že jsou voliči poněkud rezistentní vůči tomu, co se děje ve společnosti a ANO má standardní podporu 27 až 30 % obyvatelstva," podotkl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

30.10.2020 22:00 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

Neřešme, kolik petic Blatný proti premiérovi podepsal. Primární je jeho…

30.10.2020 20:26 Aktualizováno Odmítá řešit, jakou petici nový ministr zdravotnictví Jan Blatný podepsal a v kolika spolcích se…

Vláda prodloužila všechna opatření i nouzový stav do 20. listopadu

30.10.2020 20:20 Aktualizováno Nouzový stav v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvá zatím do 20. listopadu. Premiér Andrej Babiš …

Novotný výroky o Ondráčkovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

30.10.2020 20:04 Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na twitteru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama