KDU chce miliardy pro armádu, SPD chce zrušit navýšení schodku

Opoziční KDU-ČSL chce při projednávání novely zákona o státním rozpočtu přesunout pět miliard korun na armádu. Chce taky přidat tři miliardy na odměny pracovníkům a zvýšené náklady v sociálních službách. Své pozměňovací návrhy směřuje k vládní novele státního rozpočtu, kterou mají poslanci projednávat právě dnes ve stavu legislativní nouze.

KDU - ČSL
doporučujeme

Na návrh vlády navyšuje schválený schodek z 320 miliard na 500 miliard korun. Opoziční SPD chce z novely rovnou celé navýšení schodku vypustit. Podle jejího poslance Jana Hrnčíře, který je pod návrhem podepsaný, musí vláda hledat úspory.

Sněmovna loni při schvalování letošního rozpočtu přesunula na návrh KSČM z rozpočtu ministerstva obrany deset miliard korun do vládní rozpočtové rezervy. Z toho pět miliard už vláda armádě vrátila. Zbývajících pět miliard jí chtěla podle dřívějších informací vrátit v únoru. Návrh předsedy lidoveckého klubu Jana Bartoška pak těchto pět miliard navrhuje přesunout také.

Poslanec SPD Jan Hrnčíř chce také prostřednictvím novely rozpočtu odebrat v rozpočtu ministerstva školství tři miliardy korun, které jsou podle něj určené na inkluzi. Navrhuje je přesunout na podporu speciálního školství.

Poslanec TOP 09 Jan Jakob, který ve Sněmovně nahradil bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, navrhl snížit výdaje i schodek rozpočtu. Obojí by mělo klesnout o 77 miliard. Schodek rozpočtu by tak nebyl 500 miliard korun, ale 422,7 miliardy korun. S tímto návrhem ale neuspěl již ve středu v rozpočtovém výboru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel exministr obrany za KDU-ČSL Holáň, bylo mu 82 let

06.03.2021 17:06 Aktualizováno Ve věku 82 let zemřel v pátek večer bývalý ministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Vilém…

Babiš mluvil s americkým ministrem zahraničí Blinkenem o pandemii či NATO

06.03.2021 07:42 Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali…

Další kontroverzní výrok Volného. Šíření viru spojil s kroužením letadla…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný na sebe v posledních dnech upozornil několika facebookovými příspěvky. V…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama