Kdy se zavřou restaurace? Hamáček navrhl středu, Blatný mluví o úterý

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) by s přechodem opatření do čtvrtého stupně protiepidemického systému (PES) nečekal do pátku, ke změně by podle něj mělo dojít nejpozději ve středu. Hamáček to dnes řekl v České televizi. O přechodu na vyšší stupeň systému bude v pondělí rozhodovat vláda.

Jan Hamáček, ministr vnitra a předseda ČSSD
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tento týden avizoval, že kvůli horšící se epidemické situaci v pondělí vládě navrhne přesun do vyššího stupně protiepidemického systému. Řekl, že lidé budou mít čas se na přechod připravit.

Podle Hamáčka by to mělo nastat nejpozději ve středu. Zdůvodnil to obavou z aktuálních čísel. "Já bych otevřeně řečeno do pátku nečekal, protože mě ten nárůst čísel děsí," řekl. Poukázal na zkušenost ze září. "Jakmile to chytne exponenciálu, tak máme v lednu obrovský problém," řekl. Zdůraznil, že jde pouze o jeho názor.

Přechod do vyššího stupně by podle PES znamenal opětovné uzavření restaurací a služeb. Podle Hamáčka bude vláda jednat o jejich odškodnění.  Líbí se mu rakouský scénář, byl by pro odškodnění minimálně ve výši 80 procent loňského obratu. "Pokud máme vůbec dát těm lidem zejména v gastro byznysu a dalších nejvíce zasažených oblastech nějakou naději, tak jim prostě musíme nabídnout odškodnění," řekl Hamáček.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dnes v televizi Prima řekl, že vše nasvědčuje tomu, že vláda v pondělí zpřísnění schválí. Hotely a restaurace by pak musely podle Havlíčka zavřít ke konci týdne, obchody a služby by mohly dále fungovat. 

Havlíček chce najít scénáře kompenzačních balíčků pro ubytovací služby, restaurace a dále i ostatní provozovny, které by kvůli vládnímu rozhodnutí musely zavřít. Podle Havlíčka vzniklo více variant. "Vždy jsme říkali, že pokud bude nějaká restrikce nebo prodloužení restrikce, automaticky s tím musí přijít kompenzace," uvedl. Stát se bude podle ministra snažit nahradit prokazatelné náklady všem, kteří budou mít zákaz fungování.

Diskuze o kompenzacích pro obory zasažené v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru se podle Havlíčka vedou celý víkend. Dnes o nich jednal s prezidentem Asociace hotelů a restaurací Václavem Stárkem, prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou, přítomen byl za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner. Účastnila se jich také ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), pod jejíž resort spadají například ubytovací služby. "Průběžně jsem v kontaktu také s panem (Vladimírem) Dlouhým z Hospodářské komory," řekl Havlíček.

Hamáček se dnes také omluvil za zmatky s kritizovaným vládním usnesením ohledně prodeje nápojů z restaurací a jejich výdejových okének. Bude podle něj třeba jej upravit jiným způsobem.

Ministr Blatný bude podle serveru Seznam Zprávy navrhovat zpřísnění už od úterý. Uzavřít bude chtít restaurace, hotely i služby, napsal portál.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Vláda se zavedením povinných respirátorů vyčkává, sleduje okolní státy

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech…

Babiš kvóty na potraviny neschvaluje, očekává, že je Senát vrátí

22.01.2021 20:10 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že Senát vrátí poslancům novelu, podle které by prodejny…

Prezident Zeman ukončil preventivní prohlídku v nemocnici

22.01.2021 11:30 Prezident Miloš Zeman ukončil preventivní prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici a odjel na zámek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama