Kdy se zavřou restaurace? Hamáček navrhl středu, Blatný mluví o úterý

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) by s přechodem opatření do čtvrtého stupně protiepidemického systému (PES) nečekal do pátku, ke změně by podle něj mělo dojít nejpozději ve středu. Hamáček to dnes řekl v České televizi. O přechodu na vyšší stupeň systému bude v pondělí rozhodovat vláda.

Jan Hamáček, ministr vnitra a předseda ČSSD

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tento týden avizoval, že kvůli horšící se epidemické situaci v pondělí vládě navrhne přesun do vyššího stupně protiepidemického systému. Řekl, že lidé budou mít čas se na přechod připravit.

Podle Hamáčka by to mělo nastat nejpozději ve středu. Zdůvodnil to obavou z aktuálních čísel. "Já bych otevřeně řečeno do pátku nečekal, protože mě ten nárůst čísel děsí," řekl. Poukázal na zkušenost ze září. "Jakmile to chytne exponenciálu, tak máme v lednu obrovský problém," řekl. Zdůraznil, že jde pouze o jeho názor.

Přechod do vyššího stupně by podle PES znamenal opětovné uzavření restaurací a služeb. Podle Hamáčka bude vláda jednat o jejich odškodnění.  Líbí se mu rakouský scénář, byl by pro odškodnění minimálně ve výši 80 procent loňského obratu. "Pokud máme vůbec dát těm lidem zejména v gastro byznysu a dalších nejvíce zasažených oblastech nějakou naději, tak jim prostě musíme nabídnout odškodnění," řekl Hamáček.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dnes v televizi Prima řekl, že vše nasvědčuje tomu, že vláda v pondělí zpřísnění schválí. Hotely a restaurace by pak musely podle Havlíčka zavřít ke konci týdne, obchody a služby by mohly dále fungovat. 

Havlíček chce najít scénáře kompenzačních balíčků pro ubytovací služby, restaurace a dále i ostatní provozovny, které by kvůli vládnímu rozhodnutí musely zavřít. Podle Havlíčka vzniklo více variant. "Vždy jsme říkali, že pokud bude nějaká restrikce nebo prodloužení restrikce, automaticky s tím musí přijít kompenzace," uvedl. Stát se bude podle ministra snažit nahradit prokazatelné náklady všem, kteří budou mít zákaz fungování.

Diskuze o kompenzacích pro obory zasažené v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru se podle Havlíčka vedou celý víkend. Dnes o nich jednal s prezidentem Asociace hotelů a restaurací Václavem Stárkem, prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou, přítomen byl za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner. Účastnila se jich také ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), pod jejíž resort spadají například ubytovací služby. "Průběžně jsem v kontaktu také s panem (Vladimírem) Dlouhým z Hospodářské komory," řekl Havlíček.

Hamáček se dnes také omluvil za zmatky s kritizovaným vládním usnesením ohledně prodeje nápojů z restaurací a jejich výdejových okének. Bude podle něj třeba jej upravit jiným způsobem.

Ministr Blatný bude podle serveru Seznam Zprávy navrhovat zpřísnění už od úterý. Uzavřít bude chtít restaurace, hotely i služby, napsal portál.

Předsedkyní KSČM bude europoslankyně Kateřina Konečná

23.10.2021 21:02 Aktualizováno Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina…

Zdravotní stav prezidenta Zemana se mírně zlepšil, uvedla ÚVN

22.10.2021 22:27 Aktualizováno Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil,…

Zemana navštívil v nemocnici Klaus, hovořili spolu 50 minut

22.10.2021 18:40 Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ve čtvrtek současného prezident Miloše Zemana v Ústřední…

Policie dál stíhá exposlance Volného (Volný blok) a Roznera (SPD)

22.10.2021 17:07 Aktualizováno Policisté pokračují v trestním řízení s bývalými poslanci Lubomírem Volným (Volný blok) a…

Na Vítkově se po roce opět uskuteční oslavy vzniku republiky

22.10.2021 14:36 Na pražském Vítkově se opět po roce uskuteční slavnostní nástup k oslavě výročí vzniku…

SPD zrušilo kvůli propadu ve volbách pražskou buňku

22.10.2021 13:24 Předsednictvo SPD zrušilo svou pražskou organizaci kvůli nízkému volebnímu zisku hnutí v hlavním…

Fiala oponuje Babišovi: To, že Evropská rada nedospěla k řešení cen…

22.10.2021 11:59 Evropská rada nedospěla k žádnému řešení rostoucích cen energií, sdělil dnes ve vyjádření pro ČTK…

Nejedlý vrátil diplomatický pas na MZV, splnil Kulhánkovu lhůtu

22.10.2021 11:55 Prezidentův poradce Martin Nejedlý vrátil na ministerstvo zahraničí diplomatický pas. Vyhověl tak…

Babiš po debatě lídrů EU o cenách energií hovořil o velkém úspěchu

22.10.2021 10:48 O velkém úspěchu dnes ráno hovořil český premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co Evropská rada v…

Řád Bílého lva měli letos obdržet Bohdalová a Remek

22.10.2021 10:09 Prezident Miloš Zeman se rozhodl udělit herečce Jiřině Bohdalové Řád bílého lva, uvádí dnešní Mladá…

Související:

Právě se děje

reklama