Kdy se otevřou obchody či školy? Odhady by mohly být v pátek, soudí Babiš

Růst počtu nakažených covidem-19 v Česku podle statistik zřejmě nepokračuje, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání s bavorským ministerským předsedou Markusem Söderem premiér Andrej Babiš (ANO). Odhady ohledně termínů návratu do škol či otevření obchodů by tak mohly být jasnější v pátek, kdy bude o nejnovějších předpovědích informovat ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Andrej Babiš, Jan Blatný a Roman Prymula.
doporučujeme

Babiš se o chystaném plánu na rozvolňování současných koronavirových opatření zmínil při dotazu na možné uzavírání hranic, které vyloučil. "U nás to zatím vypadá, že ten růst nepokračuje. Zásadní informace ohledně nějaké předpovědi, jak to bude dál s očekáváními, návratem do škol nebo s obchody, se dozvíme v pátek," uvedl.

Blatný v pondělí řekl, že spolu s epidemickou skupinou připravuje nový model, podle kterého by se mělo o přijímání či uvolňování opatření rozhodovat. "Věřím, že ho budu moct představit brzy," dodal. První variantu má mít v pátek.

Babiš v té souvislosti dříve hovořil o podobné tabulce, jakou publikovali odborníci v Irsku. Podle reprodukčního čísla, počtu denních případů a hospitalizací je v ní stanoveno pět pásem a každé obsahuje platná opatření. Podle Babiše by pro ČR bylo lepší, kdyby se rozhodovalo podle počtu nových případů.

V posledních dnech tempo růstu nových případů nemoci v Česku zvolňuje, pro vývoj epidemie budou podle Blatného klíčová data za úterý a dnešek. Navzdory mírnému poklesu hospitalizovaných očekává, že jejich počet bude v následujících dnech stoupat a případné zlepšení situace se v nemocnicích projeví za deset až 14 dní. Nemocnice v posledním měsíci výrazně omezily neakutní péči o pacienty a uvolněné kapacity mění na oddělení pro nakažené koronavirem. Kvůli tomu klesají volné kapacity mírněji, než roste počet hospitalizací.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman chce po BIS jména ruských špionů. Nehoráznost, reaguje…

30.11.2020 08:32 Prezident Miloš Zeman požaduje po Bezpečnostní informační službě (BIS) jména ruských špionů v Česku…

Uzavření hranic pro vycestování bylo protiústavní, říká Rychetský.…

29.11.2020 21:33 Jarní uzavření hranic pro vycestování z České republiky, k němuž přistoupila vláda na začátku…

Opozice uvítala rozvolňování. Zároveň kritizuje vládu za chaos ohledně…

29.11.2020 17:11 Aktualizováno Předseda opoziční ODS Petr Fiala vítá plánované rozvolnění opatření proti koronaviru. Ocenil také,…

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 16:07 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama