Klaus mladší: Prezident Zeman se kloní k více volebním obvodům

Prezident Miloš Zeman se podle šéfa opozičního hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího při úpravě volebního zákona kloní spíše k variantě více volebních obvodů. Řekl mu to při dnešním jednání na Hradě. Trikolóra naopak prosazuje jediný volební obvod. Klaus novinářům řekl, že s prezidentem probíral i aktuální politickou a pandemickou situaci. Hlasování o nedůvěře vládě podle něj nyní není ve hře.

Miloš Zeman
doporučujeme

Hlavním bodem dnešní schůzky bylo podle Klause téma volebního zákona. "Pan prezident řekl, že by ho varianta jednoho volebního obvodu nerozčílila. On sám se ovšem spíš kloní k více volebním obvodům, kvůli vytváření nových politických talentů v krajích," řekl.

Klaus zdůraznil, že se s prezidentem shodli na tom, že nejdůležitější je, aby se volby vůbec konaly. "My podporujeme jeden volební obvod. Přijde nám to nejlepší a nejspravedlivější v současné situaci. Případně jako ústupek ještě navrhujeme volby ve třech historických zemských krajích," podotkl. Jeho hnutí označuje rozdělení do krajů za nesmyslné. Variantu s více volebními obvody podle něj prosazují hlavně strany bez silného lídra.

Změna volebního zákona je nutná kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, který část volebního zákona zrušil. Zákonodárci musejí v zákoně zejména nahradit způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty. Vláda navrhla nahrazení dosavadních 14 volebních obvodů jediným celostátním. Většina opozičních stran chce naopak zachovat rozdělení do 14 volebních krajů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová zvažuje kandidaturu na Hrad

13.04.2021 08:53 Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová přemýšlí o kandidatuře na prezidentskou funkci…

Vláda potvrdila opatření omezující setkávání, upravila i pravidla pro…

12.04.2021 22:18 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné…

Další kulturní instituce žádají Babiše, ať nemění ministra kultury

12.04.2021 20:22 Aktualizováno Další instituce se přidaly k apelu na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby nečinil změny na postu…

Piráti a STAN by podle modelu předběhli ANO o šest procent

12.04.2021 19:02 Sněmovní volby by v březnu vyhrála koalice Pirátů a STAN se ziskem 28,5 procenta hlasů. Druhému ANO…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama