Koalice bude daň z příjmu řešit. ANO couvá od návrhu 15 procent, oznámila Valachová

Vládní koalice se podle místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřiny Valachové ještě definitivně nedohodla na tom, jaká bude sazba daně z příjmu při zrušení superhrubé mzdy. Valachová to dnes řekla novinářům před jednáním Sněmovny. Hnutí ANO podle ní kvůli ekonomickým dopadům druhé vlny koronavirové epidemie couvá od úmyslu zavést patnáctiprocentní daň.

Kateřina Valachová
doporučujeme

Koalice zrušení superhrubé mzdy slíbila ve svém vládním programovém prohlášení, v němž se zavázala ke snížení daně z příjmu na 19 procent. Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se koaliční strany dohodly koncem srpna. Zároveň má zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem zhruba nad 139.000 korun měsíčně. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta.

Úmysl naplnit vládní slib a zrušit superhrubou mzdu oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) v polovině prázdnin. "Je potřeba snížit daňové zatížení zaměstnanců, bylo by dobré vrátit se na 15 procent, co slibovala ODS," uvedl tehdy. Později řekl, že opatření je cílené na to, aby zaměstnancům zůstalo víc peněz. Kompenzovat má i to, že vláda s výjimkou učitelů a pracovníků v sociálních službách nepočítá na příští rok s růstem platů ve veřejném sektoru.

Valachová dnes řekla, že od svého úmyslu ANO nyní couvá. "Slovy paní ministryně (financí Aleny) Schillerové a ministra (dopravy a průmyslu Karla) Havlíčka se posouvá směrem k cíli z programového prohlášení vlády a opouští záměr 15 procent," řekla. Finální koaliční dohoda podle ní však není hotová i vinou toho, že část členů vlády je v karanténě. "Chceme ji dosáhnout co nejrychleji, pravděpodobně v tomto týdnu," dodala.

Také podle Schillerové musí rozhodnutí padnout v nejbližších dnech. Za daňově nejčistší považuje snížení daně na 15 procent a stávající sazbu 23 procent pro lidi s vysokým příjmem. "Pokud to bude znamenat, že bychom nesehnali podporu pro rozpočet, tak ustoupíme na 19 a 23 procent s kompenzací," řekla ministryně. Kompenzace by se podle ní měla týkat osob samostatně výdělečně činných - dvě třetiny peněz zaplacených na sociální pojištění by si mohli zahrnout do výdajů.

Podle Schillerové je také jednou z variant k diskusi to, že by patnáctiprocentní sazba platila dva roky, po nichž by mohla přejít v devatenáctiprocentní. Takovou možnost by neměl problém podpořit prezident Miloš Zeman, uvedla. Varianta odkladu zrušení superhrubé mzdy podle ní není přípustná.

Koaliční dohoda na patnáctiprocentní sazbě podle Schillerové existovala, do hry se ale na pondělním zasedání vrátila valorizace platů státních zaměstnanců. "Říkám otevřeně, že jsem proti, protože průměrná mzda v národním hospodářství poroste o 0,8 procenta," uvedla s tím, že výjimkou jsou učitelé, pracovníci v sociálních službách nebo lékaři, jejichž platy se řeší v úhradové vyhlášce.

ČSSD podle Valachové byla po celou dobu vyjednávání k patnáctiprocentní sazbě skeptická. "Ne že bychom si nepřáli víc peněz do kapes lidí, ale celou dobu jsme říkali, že máme obrovský výpadek daňových příjmů. Bohužel to vrácení druhé vlny a zhoršení ekonomické situace dostalo ten návrh do hry. Z toho důvodu ANO couvá z 15 procent a hledáme další shodu," řekla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažení lidé možná dostanou plný plat. Vláda chce motivovat k testům

05.12.2020 10:06 Vláda v pondělí projedná návrh stoprocentní mzdové kompenzace pro lidi, kteří s onemocněním covid…

BIS nemůže ani prezidentovi vše sdělovat. Zeman nepochopil, k čemu slouží,…

04.12.2020 22:04 Aktualizováno ROZHOVOR – Otevřeně tvrdí, že kontrarozvědka nemusí ani hlavě státu sdělovat úplně všechny…

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Tresty za šíření nacistických symbolů či trvalá zbraňová amnestie. Změna…

04.12.2020 15:45 Šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí bude možná trestné.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama