KOMENTÁŘ: Groše došly, počty nakažených tedy nevnímejme jako na jaře. Hra se slovy dělá divy

KOMENTÁŘ – Pomalu už cinkaly nablyštěné číše naplněné sektem. Ke slavnostnímu přípitku ohledně českého vítězství nad novým typem koronaviru SARS-CoV-2, které způpobuje onemocnění covid-19, se opravdu už schylovalo. Jistý optimismus dával najevo i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Infekce se však znovu nadechla a opět řádí. I když čísla nakažených rostou, nikdo si určitě nepřeje, aby došlo k opětovnému omezení na všech frontách, je třeba si však uvědomit, že vláda by ale měla ještě pomoci drobným živnostníkům, kteří zdaleka nemají vyhráno.

Ilustrační foto
doporučujeme

Sobotní počet 260 nakažených budí rozpaky, byť epidemilogové neustále opakují, že jde o lokální ohniska. Vláda Andreje Babiše se však tváří, že se s tímto vývojem počítalo a naznačuje, že na současná čísla denní nákazy nemůže nahlížet jako na data z jarního období.

Mezi řádky bychom od kabinetu, i když to nikdy nahlas neřekl, mohli číst i takový vzkaz: Čísla nákazy sice denně rostou, ale vám živnostníkům už nic na podporu nedáme, ani korunu. Bylo by dobré na OSVČ nějakým bonusem ještě pamatovat a zároveň je nechat pracovat. Nikdo z nich si určitě nepřeje, aby došlo k opětovnému vypnutí země a národ zůstal zavřený doma.

Hra se slovy dělá divy. Zvláště, když peníze docházejí. Samotný premiér Andrej Babiš už dříve řekl, že ekonomika se ve státě už takzvaně vypínat nebude. Tím jasně naznačil, že země nemá už další prostředky na její záchranu.

Zajímavé je, že když se letos 14. března kromě lékáren a prodejen s potravinami i čerpacích stanic zavírala na základě vlastního usnesení obchodní centra, včetně služeb jako byly kadeřnictví i kosmetické salóny, činil počet denní nákazy pouhých 48 pacientů. Přestože data za sobotu vykázala 260 nově nemocných, tak se nic neděje, protože testování i o víkendu v kritických oblastech probíhá mnohem intenzivněji. Není vyloučené, že brzy můžeme trumfnout datum 27. března, kdy se za den nakazilo doposud rekordních 373 pacientů. 

Papouškování o lokálních ohniscích zajistí klid

V žádném případě nemluvme o celostátní pandemii, říkají epidemiologové. To je velice zajímavé vyjádření. Pokud si detailně vzpomeneme, pak i při jarní epidemii byly naopak oblasti, které měly slabý či nulový výskyt onemocnění, přesto i tam se život zastavil. Jedním z nich byl například i Nový Bor, který infekci zázračně odolával.

Představitelé některých měst dokonce protestovali, proč mají mít uzavřené fabriky, když u nich jsou čísla příznivá, a přesto i oni musejí mít vše zavřené, respektive vypnuté. Neuspěli, stát tehdy jasně vzkázal, že na prvním místě jsou životy a zdraví občanů. Nyní jsou početné oblasti zdrojem nákazy, ale zbytek republiky to vzrušovat nemusí, když předtím se museli mít všichni na pozoru, a to i tam, kam covid-19, nezavítal.

A nyní, když nákaza stoupá, se máme tvářit, že se nic neděje a papouškovat, že se jedná jen o lokální ohniska a bude klid, byť je potřba znovu zdůraznit, že po vypnutí ekonomiky nikdo netouží. Ještě že český jazyk je tak bohatý a květnatý, má plno synonym, a tak se dájí vymyslet různé výrazy, které odvedou pozornost od jádra problému.

Vypnout ekonomiku nyní poté, co dva měsíce nefungovala, by teď bylo pro stát smrtelné a je tedy naprosto vyloučené posílat OSVČ další kompenzační bonus. Zřejmě kabinet nepočítal jako řádný hospodář s tím, že mohou přijít horší časy, a neplýtvat penězi jen kvůli tomu, aby se zalíbil voličům. Proto se výraz lokální ohniska nyní vládě náramně hodí.

Je nutné v souvislosti s ekonomikou zdůraznit, že i kdyby se nevynořila takzvaná lokální ohniska, měla vláda bez ohledu na ně uvažovat sama o sobě o další finanční inkekci pro podnikatele. Například v Praze je stále znát, že se po koronavirové pandemické temnotě metrople nedala stále do kupy. Některé restaurace stále zejí prázdnotou, MHD, zejména metro, jezdí i v době dopravní špičky poloprázdné. Podnikatelé zdaleka nejsou z nejhoršího venku, mnozí v nedělním odpoledni přemýšlejí, jestli zítra po letech svoji živnost neuzavřou, neboť už na byznys nemají prostředky, aby ji dále dotovali.

Šest miliard na slevy zřejmě zajistí přízeň seniorů

Finance na jejich pomoc se nenajdou, ale peníze na slevy na dráhu a autobusy pro seniory i studenty ANO. Kdyby se i na tento bonus sáhlo, pak by to zřejmě mohlo ohrozit volební preference hnutí ANO. Zejména důchodci, pokud by o slevy přišli, by se mohli rozhněvat a hnutí přestat podporovat. To by byl velký risk, zatímco na živnostníky není kladen takový důraz, neboť ti ANO nepodpoří, ať by se dělo cokoli.

Penzisté i studující mohou opravdu zůstat v klidu, o jejich stále platných výhodách v dopravě je nedávno ujistila přímo i ministryně financí Alena Schillerová. Pokud by vláda tyto výhody ukončila, ze státního rozpočtu by nemuselo odcházet ročně téměř šest miliard korun (loni stát slevy vyšly na 5,78 miliardy korun – pozn. red), které by se náramně hodily na restart ekonomiky a státní kasa by nemusela být tak vyšťavená.

A pokud by někdo na macešský přístup k OSVČ či jiným byznysmenům upozorňoval, pak kabinet vytasí v nekonečné telenovele výmluv novou kapitolu s názvem druhá vlna, která má udeřit na podzim, a proto si živnostníci opravdu musejí pomoci sami. Po prázdninách se totiž čeká, že koronavirus zaútočí pravděpodobně znovu a jeho atak by měl mít větší intenzitu než na jaře, neboť bude chladněji. Představa, že virus si v létě vezme dovolenou a probudí se přesně v den, kdy začne školní rok a rodičům dětí každodenní život, je směšná a humorná.

Možná by se tomuto tvrzení šlo zasmát v normalizačně - ideově zábavném pořadu Televarieté, ale pokud hovoříme seriózně, je to k pláči. Vždyť infekce způsobující covid-19 není závislá na počasí. Dokazuje to například Švédsko, v němž během března, kdy se infekce probudila, je průměrná teplota 3,3 stupně Celsia, zatímco v Thajsku ve stejné době se průměrné teploty pohybují mezi 30 až 35 stupni. Obě země pandemie zasáhla, i když severský stát drsněji, ale to díky tolerantnějšímu přístupu než jinde, a tak infekce opravdu s klimatickými podmínkami nesouvisí.

Fotbalisté z nakažených oblastí si vesele putují napříč zemí

Ať jsou čísla jakákoli, život se musí vracet k normálu, a to ve všech oblastech. Například na fotbalovou ligu, která byla přes dva měsíce přerušená, najednou může přijít fandit až čtyři tisíce diváků na jeden zápas, ačkoli počet nakažených covidem-19 rapidně stoupá. Zřejmě jsou si epidemiologové jistí, že infekci fotbal vůbec nezajímá, a proto na stadiony nevtrhne. Když byla nákaza nižší, hráči nesměli spolu ani trénovat, ale připravovat se museli jen individuálně.

Bylo by naivní si nemyslet, že i tady nehrají hlavní roli peníze. Sponzoři zřejmě epidemiologům odborně vysvětlili, že soutěž i druhou ligu je třeba dohrát a pokud by nedali zelenou, škody by byly nevyčíslitelné. A tak najednou nikomu nevadí, že fotbalisté klubů z Prahy, Liberce, Olomouce či Karviné vesele putují k zápasům napříč celou Českou republikou. Vždyť se vlastně jedná jen o lokální ohniska a celou zemi tak nemohou zasáhnout, že?

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát dlouho nechtěl přiznat chybu, proto doly na Karvinsku běžely dále,…

11.07.2020 08:55 ROZHOVOR – Její hněv neutichá. Místopředsedkyně České pirátské strany Olga Richterová se zlobí na…

Babišova vláda i přes ambice nerealizovala zásadní reformy, říkají…

11.07.2020 08:42 Přes velké ambice nedokázal menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD za dosavadní dvouleté vládnutí…

Ministerstvo dnes zadalo první úhrady na COVID nájemné

10.07.2020 19:29 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zadalo první příkazy k platbě podpory z programu COVID…

Zaorálek má i druhý test na covid-19 negativní a končí karanténu

10.07.2020 18:19 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) má i druhý test na covid-19 negativní. ČTK to dnes sdělila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy