KOMENTÁŘ: Babiš je asi první člověk na světě imunní proti covidu. Zřejmě kvůli volbám

KOMENTÁŘ – Jeho imunita zřejmě odolá všem bacilům i virům. Premiér Andrej Babiš je totiž supermanem, jehož nic nepoloží. Anebo přesněji řečeno, nedá se nikým zastavit. A to ani hygieniky. Zatímco řada jeho kolegů, kteří se zúčastnili úterní schůzky Centrálního řídícího týmu na vládě, musí do karantény, neboť covidem-19 onemocněla hlavní hygienička Jarmila Rážová, jež byla na jednání přítomna, šéf hnutí ANO do ní nemusí. Prý byl dostatečně chráněn. Ministerský předseda předvedl vrchol papalášství, mocipanství i arogance.

Andrej Babiš

Musí být nyní vidět, a tak není čas respektovat hygienická nařízení. Hnutí ANO totiž ve čtvrtek startuje volební kampaň do říjnových krajských a senátních voleb. Babiše tak vyděsila představa, že by musel být zavřený v karanténě doma v Průhonicích, místo toho, aby ohromoval národ, co vše jeho hnutí vykonalo, a pokud jeho lidé dostanou další mandát, tak na co se veřejnost ještě může těšit a jaký ráj na zemi všechny čeká. Není tedy čas lelkovat a zahálet u sebe v domě, vážení.

Originální dárek k narozeninám? Nemusíte do karantény

A tak, když onemocněla koronavirem hlavní hygienička Jarmila Rážová, která předtím byla na úterním setkání Centrálního řídícího týmu na vládě, rychle se začalo tvrdit, že Andrej Babiš byl dostatečně chráněný, měl na sobě respirátor FFP2, v místnosti, která byla velká a větraná, seděl tři a půl až čtyři metry od ostatních. Zatímco většina jeho kolegů z jednání, po němž se nakazil i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, musela včetně ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha do karantény, Babiš si asi vymohl výjimku.

Sice se ohání tím, že mu ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová žádné omezení nenakázala, ale představa, jak si šéf vlády nechá něco někým nařizovat, je humorná. Současný ministerský předseda prostě nestrpí, aby si před ním bouchl do stolu někdo jiný. Podřizovat se prostě nebude, vlastně to ani neumí. Vrátil tak čas do doby komunistických papalášů a mocipánů, pro něž zákony neplatily, byli něčím více než ostatní. Anebo mu šéfka pražské hygieny Jágrová, která rozhodla, že může normálně pracovat, věnovala dárek k jeho včerejším šestašedesátým narozeninám?

V rozhodnutí nejít do karantény se ukrývá velké množství sobectví i diletantismu. Šéf hnutí Ano zřejmě nepřemýšlel, co by se stalo, kdyby se i on na jednání nakazil a covid-19 šířil na další, když není v izolaci. Podobného uvažování asi není schopen, teď se rozjíždí kampaň, tak nemůže přemýšlet o jiných, nemůže dbát na zdraví občanů, které může přítomností na mítincích ohrozit. Časy se opravdu změnily, a to výrazně. Pryč je doba, kdy politici říkali, že jsou zrcadlem národa a budou tak vzorem pro společnost. Babiš tak opět oživil citát z knihy spisovatele George Orwella Farma zvířat, a to, že všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější.

Premiér rovněž zapomněl, že žijeme v moderní době, která díky sociálním sítím vše dokonale zvěcní či zmapuje. A tak tvrzení, že respirátor FFP2 nyní nosí téměř všude, není pravdivé. Jasně to dokumentují jeho twitterové příspěvky, na nichž vystupuje bez jakékoli ochrany obličeje. S národem prostě hraje nefér zápas. Kdyby ale Babiš byl v opozici a pravicový ministerský předseda se zachoval stejně jako on, předseda hnutí Ano by byl jistě první, který by na šlendrián upozornil a těžil z něj politické body. A začal by moralizovat, že pravidla platí pro každého. O tom není žádných pochyb.

Bylo by dobré premiérovi připomenout, jak by se hygienici zachovali na obyčejném pracovišti, na němž by se prokázalo, že jeden ze zaměstnanců se nakazil covidem-19. Nikoho ze specialistů by nezajímalo, jak daleko jeho kolega od něj seděl anebo, zda měl respirátor či se v místnosti větralo. Do karantény by bez pardonu šli úplně všichni a pokud by neuposlechli, zřejmě by se nevyhnuli sankcím.

Nůžky mezi privilegovanými a veřejností se čím dál více rozevírají

Arogance mocných už byla patrná i při jarním dýchánku u prezidenta Miloše Zemana. Se svými spolupracovníky podle zveřejněné fotografie viditelně nedodržoval předepsanou vzdálenost a zpoza roušek společnost konzumovala přichystané občerstvení. Jaký je rozdíl mezi vrchností a obyčejným lidem prokázal po zmíněném randeti u hlavy státu ministr vnitra Jan Hamáček, který okamžitě vyletěl v helikoptéře do vzduchu, aby s policejním prezidentem Janem Švejdarem tehdy zkontrolovali, zda na Křivoklátsku se na turistických stezkách neshlukují lidé. Že před malou chvíli nedodržoval rozestup i on v dané chvíli, kdy si hrál na šerifa, příliš neřešil.

Lidé krokem premiéra Andreje Babiše definitivně ztrácejí důvěru v politiku. Naopak, nůžky mezi privilegovanými a veřejností se čím dál více rozevírají. PR tým kolem rodáka z Bratislavy pravděpodobně nepočítal s tím, že rozhodnutí nejít do karantény způsobí takovou nevoli. Proto, kdyby na základě této kauzy hrozil pokles předvolebních preferencí, okamžitě vystoupí premiér, aby husákovskou českoslovenštinou národu sdělil, že on za nic nemůže, že on do karantény chtěl, ale hygienička Jágrová mu to jen nedovolila...

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Za pátek přibylo více než 500 nově nakažených

25.09.2021 09:42 V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Vláda v pondělí projedná rozpočet na příští rok se schodkem přes 376…

24.09.2021 11:45 Vláda v pondělí projedná návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

Poslanci se zřejmě mimořádně sejdou jen pár dní před volbami

23.09.2021 20:24 Mimořádná schůze Sněmovny k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na…

Související:

Právě se děje

reklama