KOMENTÁŘ: Krizi zvládne lépe semknutá společnost. Další polarizace není žádoucí

Česká republika a okolní státy přitvrzují protikoronavirové restrikce. Velmi přísná omezení života, která z velké části míří na neočkovanou část populace, byla před necelými dvěma lety v liberálních demokraciích nemyslitelná. Násilí, které v posledních dnech vidíme v některých evropských městech, například v Rotterdamu a Bruselu, naznačuje úskalí tohoto přístupu: výsledkem může být další polarizace společnosti a prohloubení krize důvěry.

Rakousko nejprve vyhlásilo lockdown pro neočkované, následně ve světle rekordního nárůstu nákaz virem SARS-CoV-2 i lockdown plošný. V některých spolkových zemích Německa se neočkovaným zapověděla většina služeb, ve hře je omezení využívání veřejné dopravy. Omezení služeb a hromadných akcí hlásí Nizozemsko. Na Slovensku se neočkovaní nepodívají ani do obchodů. Výčet restrikcí není ani zdaleka konečný, vydal by na dlouhý seznam.

Také v České republice vláda v demisi zpřísnila omezení, když neočkovaným zakázala využívat prakticky veškeré služby a účastnit se kulturních či sportovních akcí. Nepokrytě přitom přiznává, že hlavním cílem je znepříjemnit neočkovaným život a donutit je k vakcinaci. Ta přitom - na rozdíl od plánů u jižních sousedů - zůstává formálně dobrovolná. Přiznejme si, že ve skutečnosti tomu tak není a mnoho lidí podání očkovací látky jako povinné nyní vnímá.

Význam očkování nelze v obecné rovině zpochybňovat, to není v žádném případě cílem tohoto textu. V historii zachránilo bezpočet lidských životů. Díky vakcinaci se podařilo vymýtit nebo alespoň dostat pod kontrolu tak závažné nemoci jako pravé neštovice či tuberkulóza. I v případě covidu-19 je zřejmé, že vakcíny zabránily úmrtí velkého množství lidí, především seniorů a chronicky nemocných. Zároveň bychom měli pokorně přiznat, že se naneštěstí nenaplnily původní senzační zprávy, které hovořily o zcela bezprecedentní, až čtyřiadevadesátiprocentní efektivitě některých anticovidových vakcín proti symptomatické nákaze. Právě upřímnost je totiž v boji s nejrůznějšími hoaxy důležitá.

Začátkem loňského října jsem upozorňoval, že pandemie je široký, nejen zdravotní problém. To se během uplynulých čtrnácti měsíců potvrdilo. Šířící se covid-19 si nevyžádal pouze velké množství životů, ale výrazným způsobem ovlivnil společnost a ekonomiku. V politické rovině se zásadní otřes nekonal a nedávné volby naštěstí nepotvrdily, že by v tuzemsku zesílily antisystémové nálady. Strany a uskupení, které se vůči systému vymezují, zůstávají marginální. Alespoň prozatím.

Stávající restrikce vůbec poprvé nepřistupují ke společnosti jako k celku, ale dělí ji na striktně vymezené skupiny, v zásadě na očkované a neočkované. Kategorie osob, které covid prodělaly, je jen dočasná. Po uplynutí půlroční lhůty tito jedinci nevyhnutelně spadnou mezi očkované, či neočkované. Podle nedávných sociologických průzkumů ale v české společnosti nachází přinejmenším 16 % lidí, kteří se očkovat nechtějí. V mladších věkových kategoriích je to ještě více. Je otázka, jak na aktuální nevybíravý tlak zareagují.

Škála důvodů, proč tito jedinci očkování proti covidu-19 odmítají, je zjevně široká, od zcela bizarních a iracionálních po takové, nad nimiž nelze s čistým svědomím jen mávnout rukou. Na jednom konci stojí stoupenci konspiračních teorií, na druhém osoby, které nemoc prodělaly a s ohledem na objektivně nízký výskyt reinfekcí soudí, že jsou dostatečně imunní. Není vyloučeno, že část z nich tlak na očkování vyhodnotí jako útok systému na právo nakládat s vlastním tělem. Výsledkem může být zvýšený zájem o konspirační teorie a růst radikalismu.

Tyto obavy posilují reportáže z aktuálních mnohahodinových front před očkovacími centry. Z úst respondentů zaznívají slova o nátlaku a přinucení ze strany státu. Liberálně demokratického státu, který v mnoha ohledech proklamativně pasuje osobní volbu a zodpovědnost jedince na jednu ze svých klíčových hodnot. Nucení k vakcinaci - byť ta může být pro mnoho lidí život zachraňující faktor - tedy v praxi oslabuje narativ, který patří mezi nosné pilíře současného zřízení.

V souvislosti s neochotou části populace podstoupit očkování proti covidu-19 se často zmiňuje krize důvěry ve stát a jeho instituce. Drtivý nátlak na neočkované a selektivní lockdowny ji však pouze dál prohloubí. Zůstává otázkou, zda je to adekvátní cena za dosažený výsledek. Jak upozornil sociolog Daniel Prokop, stávající restrikce totiž míří především na mladou, aktivní část společnosti. Seniorní populace, kterou je podle odborníků nutné doočkovat primárně, jelikož tvoří drtivě největší počet obětí covidu-19 a vyčerpává kapacity nemocnic, zapovězené služby využívá v mnohem menší míře. To potvrzují záběry z víkendových front: senioři v nich víceméně absentovali.

Pandemie není zdaleka u konce. Krom stoupajícího počtu mrtvých začínáme pociťovat i její další důsledky, například nezvyklou inflaci, narušení globálních dodavatelských řetězců a četné ekonomické problémy. Není vyloučeno, že jde o pouhou předehru hlubší a dlouhodobější krize. Z historie přitom víme, že velké krize usnadňuje státům zvládnout semknutá a soudržná společnost. Prohlubovat za této situace polarizaci je to poslední, co Česká republika potřebuje.

Autor je historik  

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování demokracie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy