KOMENTÁŘ: Po vyjukaném Vojtěchovi, rozkazovačném plukovníkovi přichází konečně pan Rozvážný

KOMENTÁŘ – Vzbuzuje naději i důvěru. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by do resortu, který se už osm měsíců zmítá v koronavirovém chaosu, mohl vnést řád a koncepčnost. Dětský hematolog se po uvedení do funkce oprostil od oslnivých prohlášení, jak s covidem-19 zatočí a co hned udělá. Už svou rétorikou i přístupem zastínil své předchůdce. Ve srovnání s vyjukaným Adamem Vojtěchem a rozkazovačným plukovníkem Romanem Prymulou působí jako zázrak.

Andrej Babiš, Jan Blatný (uprostřed) a Roman Prymula.
doporučujeme

Obestíralo jej tajemno, vzbuzoval rozpaky, zda bude vůbec schopen komunikovat, neboť až do svého jmenování odmítal kontakt s médii. Stačila jediná tisková konference a nový ministr zdravotnictví Jan Blatný ohromil, byť nenastínil jedinou svoji vizi. A možná právě tím si získal pozornost. Je patrné, že se odmítá unáhlit anebo ještě více nervovat vystresovaný národ, který úpí pod koronavirovou pandemií. Zdá se, že po Vojtěchovi a Prymulovi přichází na scénu pan Rozvážný.

Predikce o dalších restrikcích či vysílání jiné porce strachu jsou mu snad cizí. Dětský pediatr pochopil, že mluvou plnou rozkazů a sankcí si národ nenakloní. Armádních befelů už mají lidé od nočního restauratéra a čerstvě vyznamenaného Romana Prymuly až po krk. Slova o tom, že je na čase změnit pocit strachu v respekt, musela působit jako z jiné galaxie. Blatný vycítil, že je nutné sáhnout po psychologii, kterou jako pediatr jistě dokonale ovládá.

Ano, covid-19 je závažnou, smrtelnou chorobou, ale neustálým strašením ji neporazíme. Od bývalého náměstka ředitele Fakultní nemocnice Brno se možná i dočkáme vysvětlení, proč daná opatření zavádí, pokud se pro ně rozhodne. A co od nich můžeme čekat. Za celých osm měsíců takový přístup lidem chyběl. Komunikací, která se ještě ráno zdála, že bude největším problémem docenta Blatného, může nakonec sehrát klíčovou roli v boji s covidem-19.

I když je budoucnost stále silně nejistá, lidé už nyní mohou očekávat, že zmatečným příkazům je konec. Už bylo na čase, protože nikdo nemohl chovat respekt k ministrům, kteří ve čtvrtek vyhlásí opatření, aby ještě odpoledne oznámili, že v pátek k nim přibydou další a v pondělí začala platit jiná. Takové chování koneckonců Blatný vyloučil už při prvním veřejném projevu, při němž se prezentoval jako klidná síla.

Ačkoli žurnalisté jej zasypali lavinou dotazů, co hodlá učinit, jel si ve svém módu. Odmítl zbrklost, která byla doménou Vojtěcha i Prymuly, a odvětil, že se musí s novým týmem sejít a vše promyslet. Prokázal, že si za svými názory stojí a nemění je podle toho, jak se kdo zakaboní. Zopakoval, že koronavirus je formou těžší chřipky, neboť virus patří do stejné skupiny. Musel vytušit, že tisku se jeho jarní postoj nepozdává. Přesto nezakličkoval a svoji tezi rázně zopakoval.

Prozrazený vyšehradský flám může zvrátit boj proti covidu-19

Sympatie si získal i odmítnutím represivního slova přitvrzování, jemuž se nelíbí. Jako zjevení působily i momenty, kdy za každý položený dotaz poděkoval. Ve vládě, která si libuje v aroganci a vzájemně se uráží, zdravím paní ministryni Maláčovou, se jedná vskutku o vzácný jev. Že by ještě slušnost měla v sobecké společnosti přece jen nějaké místo či význam?

Prezident Miloš Zeman při uvádění nového člena vlády zmínil, že se občas zázraky stávají. Samozřejmě je předčasné tvrdit, že jeden z nich se jmenováním Jana Blatného stal. Je ale znát, že lidé mohou alespoň trochu uvěřit někomu z kabinetu Andreje Babiše, který působí jako soubor amatérů a chaotiků.

A ministerský předseda se musí smířit s tím, že do jeho souboru přichází opravdová osobnost, která si jako nepolitik nenechá do své práce mluvit. Rozhodně ne žádný kývač, pro něhož by byly primární předvolební preference šéfa kabinetu.  Představa, že by Babiš na docenta Blatného před veřejností řval, ať řekne jméno lékařky, jež se po odběru pacientových vzorků měla ocitnout v karanténě, se podobá románům sci-fi, jimiž se proslavil spisovatel Ludvík Souček.

Je jasné, že vše, pro co se ministr Blatný rozhodne, nemusí být kvitováno s nadšením, není psáno, že ve své misi uspěje. Začátek se mu však jednoznačně vydařil. Koneckonců každý člověk, který se chová slušně, hulvátské chování je mu cizí, nenechá si do své práce mluvit a má v sobě kousek empatičnosti, pak musí členy vlády automaticky zastínit. Je docela možné, že prozrazený vyšehradský flám plukovníka Prymuly, po němž musel abdikovat, byl jednou z nejlepších zpráv, které se republice za posledních osm měsíců dostalo. Třeba přispěje k tomu, že boj proti covidu-19 nabere jiný kurz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti se chystají na parlamentní volby 2021, jihomoravským lídrem bude…

28.11.2020 18:29 Lídrem jihomoravských Pirátů do sněmovních voleb v příštím roce se stal poslanec Radek Holomčík,…

Zemanův expertní tým řešil epidemii: Rozvolňování by mělo být zodpovědné a…

28.11.2020 16:27 Kroky vlády, které se týkají rozvolňování koronavirových opatření, by měly být podle prezidenta…

Karlovarský kraj stále bez hejtmana. Blok 21 zastupitelů nabídl post…

28.11.2020 15:01 Blok 21 zastupitelů Karlovarského kraje ze STAN, Pirátů, Místních a SNK1 nabídl místo hejtmana…

Vláda má v pondělí řešit zvýšení přídavků na děti. Koalice se přiblížila…

28.11.2020 14:25 Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama