Komunální a senátní volby odstartovaly. Podívejte se, jak správně odevzdat svůj hlas

V Česku začaly dnes ve 14:00 komunální volby, v nichž lidé rozhodnou o složení svých radnic na příští čtyři roky. Letošní celostátní volby do obecních zastupitelstev jsou osmé v historii samostatné České republiky. Na části území se souběžně rozhodne o budoucím složení třetiny Senátu, tedy 27 z 81 senátorů. Horní komora se takto proměňuje každé dva roky od jejího naplnění v roce 1996, letos to bude potřinácté.

V obou typech voleb mají letos voliči na výběr z nižšího počtu kandidátů než při předchozích volbách. O 27 rozdělovaných křesel v horní komoře se pokouší 178 kandidátů, což je o pokles o 55 adeptů. Na jedno volené křeslo tak připadá šest až sedm adeptů. Obecními zastupiteli by chtělo být 195.214 zájemců, o 21.000 méně než před čtyřmi lety. Na jedno místo na radnici připadají zhruba tři uchazeči.

Lidé budou moci volit dnes od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Do volební místnosti si musí vzít průkaz totožnosti, buď občanský průkaz, nebo cestovní pas.

V komunálních volbách mohou na hlasovacím lístku, kde jsou pohromadě kandidáti všech uskupení, křížky u jejich jmen sestavit své zastupitelstvo, primárně tím ale dávají hlas jejich stranám. Mohou také křížkem označit favorizovanou stranu, nebo ji zkombinovat s kandidáty jiných uskupení. Počet křížků ale nesmí být vyšší než počet volených členů zastupitelstva. Jinak by byl hlas neplatný.

Pokud by volič zakřížkoval méně kandidátů, platnost hlasu tím neutrpí. Neplatný by byl ale lístek v případě, že by nebyl zakřížkovaný žádný z kandidátů. Lístky si lidé mohou připravit doma, ve volební místnosti je za plentou vložit do šedé hlasovací obálky, a poté před volební komisí vhodit do volební urny.

V senátních volbách si lidé vyberou lístek se jménem preferovaného kandidáta, který vloží do žluté hlasovací obálky pro senátní volby, a poté do volební urny. Tento lístek nijak neupravují. Hlasovací obálky, které dostanou od volební komise, nesmí lidé v zájmu platnosti svých hlasů zaměnit.

Na rozdíl od předchozích voleb v uplynulých dvou letech nebudou moci hlasovat voliči, kteří jsou v nařízené izolaci kvůli koronaviru. Podle ministra zdravotnictví jich bylo na 10.000. O složení radnic naopak budou moci rozhodovat cizinci ze zemí EU, kteří mají v českých a moravských obcích trvalý či přechodný pobyt.

Komunální volby se podle ministerstva vnitra uskuteční v 6243 městech a obcích. Ve zbývajících 11, kde se nepřihlásil dostatek kandidátů, bude minimálně do ledna řídit chod obce ministerstvem jmenovaný správce. Ve třech z nich ale přesto volební místnosti otevřou kvůli senátním volbám.

Související

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

Více souvisejících

Volby Komunální volby Senátní volby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy