Komunisté podle Grospiče hledají formu, jak vyjádří nedůvěru vládě

Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče nepřichází v úvahu, že komunisté vládu při hlasování o vyslovení nedůvěry ve čtvrtek podpoří. Baví se, jakou formou vyjádřit nedůvěru. Řekl to novinářům po dnešním jednání klubu. Hlasování vyvolaly koalice Spolu a Pirátů se STAN.

Eurozpravy.cz

Grospič zopakoval, že komunisté vypověděli menšinové vládě nedůvěru, proto nepřichází v úvahu "žádná forma podpory vlády". Ve středu se k věci vyjádří výkonný výbor KSČM, který dá poslancům doporučení, jak hlasovat. Konečné stanovisko bude ale až na klubu, který se sejde ráno před hlasováním. "Budeme požadovat jednotný postoj celého klubu," připomenula místopředsedkyně klubu Hana Aulická Jírovcová.

Anketu o postoji k vládě, kterou komunisté oslovili základní organizace a která byla uzavřena v pondělí večer, budou podle Grospiče komunisté nyní vyhodnocovat. Předseda KSČM Vojtěch Filip v pondělí ČTK řekl, že přibývá hlasů pro vyslovení nedůvěry. O hlasování jednal s premiérem Andrejem Babišem, Grospič dnes nevyloučil jejich další schůzku. Filip v pondělí uvedl, že vedle postoje k hlasování o nedůvěře s Babišem jednal o prioritách při schvalování zákonů v posledních měsících před volbami. Grospič dnes řekl, že KSČM chce, aby pod stůl nespadly dohody na zavedení nároku na pětitýdenní dovolenou, obecného referenda a zákona o ochraně vod.

Aulická vyloučila to, že by komunisté těmito body podmiňovali souhlas s pokračováním menšinového kabinetu hnutí ANO a sociální demokracie. "V tuto chvíli už nemůžeme čekat sliby, tyto sliby byly dány z dřívějška," uvedla s tím, že závazek nepokládají za zrušený.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek dnes řekl, že chce ještě před hlasováním s KSČM jednat. Na fungování Sněmovny by ale případné vyslovení nedůvěry vládě zásadní dopad nemělo, míní. Například co se týče návrhu na zavedení pětitýdenní dovolené, je podle Faltýnka zřejmé, že opozice je připravena zákon obstruovat.

"Můj apel, moje prosba je pouze o tom, že nestojí za to dávat nedůvěru vládě, když máme před sebou čtyři týdny Poslanecké sněmovny a čtyři měsíce do voleb, že nemá smysl v této situaci, kdy stále bojujeme s covidem, destabilizovat situaci v České republice. Není to nic víc než apel, nemohu nic konkrétního za svoji prosbu slíbit," řekl Faltýnek.

Schůze Sněmovny k hlasování o nedůvěře vládě se uskuteční ve čtvrtek dopoledne, poslanci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a hnutí STAN dnes odevzdali předsedovi dolní komory potřebné podpisy ke svolání mimořádného jednání. Aulická uvedla, že klub se sejde ještě před tím a na 08:40 svolal tiskovou konferenci, kde by mělo zaznít konečné stanovisko. Spekuluje se, že by mohli opustit sál nebo se hlasování zdržet. Takový postoj očekává například poslanec sociální demokracie Roman Onderka.

Prezident Miloš Zeman několikrát zopakoval, že i v případě ztráty důvěry vlády nechá menšinový kabinet ANO a ČSSD dovládnout do říjnových voleb.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje