Konec superhrubé mzdy? Ministerstvo financí chystá pro rok 2021 změny

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. Ministryně to dnes řekla novinářům. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Alena Schillerová
doporučujeme

V případě zrušení superhrubé mzdy by se podle Schillerové zavedla daň 19 procent. Nyní je podle ní efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. "Ale zůstávají tam určitá problematická místa, protože by to pro některé skupiny obyvatel de facto znamenalo zvýšení zdanění," uvedla ministryně. Dodala, že finální návrh bude vycházet z toho, na čem se dohodnou vládní ANO a ČSSD.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Koncept superhrubé mzdy prosadil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v rámci daňové reformy od ledna 2008.

Na paušální dani se předběžně loni dohodlo ANO ze sociálními demokraty. Platit by ji mohli podle předběžných návrhů od roku 2021 živnostníci s obratem do jednoho milionu korun. Její výše by měla být zhruba 5500 korun měsíčně a měla by obsahovat platbu daně z příjmu a sociálního a zdravotního pojištění.

Stravenkový paušál by měl být podle návrhů MF alternativou stravenkám a podnikovému stravování. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek. Zaměstnanci by částku měli dostávat vyúčtovanou samostatně, protože by neměla na rozdíl od mzdy podléhat povinným odvodům a daním.

S návrhem MF na stravenkový paušál nesouhlasí například odboráři a Asociace provozovatelů poukázkových systémů. Naopak po změně současného systému podle ministerstva volají provozovatelé hospod a restaurací, kteří platí na úkor své marže provize stravenkářským společnostem. Návrh MF má také podporu Asociace hotelů a restaurací ČR a Asociace českého tradičního obchodu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novým šéfem KDU-ČSL je Marian Jurečka, drtivě porazil konkurenty

25.01.2020 12:54 Aktualizováno Opoziční KDU-ČSL povede poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Delegáti mimořádného…

Postižené dítě? Příspěvek na péči by mohlo získat hned po narození,…

25.01.2020 12:21 Nárok na příspěvky na péči a na mobilitu by mohly získat postižené děti hned po narození. Skupina…

Proč volit černoprdelníky? Na sjezdu lidovců zněly ostré projevy

25.01.2020 12:05 KDU-ČSL musí podle šéfa lidoveckých poslanců Jana Bartoška umět lépe prodat hodnoty, které zastává.…

"Lidé mají až po krk koblih." Výborný se otřel o Babiše, vyzdvihl rodinu

25.01.2020 11:15 Aktualizováno Politika KDU-ČSL se musí podle končícího předsedy Marka Výborného soustředit na rodiny a jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama