Kongres Poláků naléhá na Babiše: Omezení na hranici by se mělo přehodnotit

Kongres Poláků v České republice žádá premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda přehodnotila omezení spojená s překročením česko-polské hranice. Mezi zeměmi se sice po uvolnění koronavirových opatření hranice znovu otevírají, výjimkou je ale Slezské vojvodství sousedící s Moravskoslezským krajem. Při cestě z této lokality budou i nadále povinné negativní testy na covid-19, nebo karanténa.

Andrej Babiš
doporučujeme

Podle kongresu je opatření z epidemiologického hlediska neefektivní a zároveň mimořádně tíživé pro řadu obyvatel. Navíc poškozuje dobré česko-polské vztahy. V dopisu premiérovi to uvedl předseda kongresu Mariusz Wałach.

Ještě na začátku června řadilo ministerstvo celé Polsko do zemí s nízkým rizikem nákazy. Slezské vojvodství z této kategorie ale úřad nakonec vyňal kvůli skokovému nárůstu počtu nakažených. Podle Wałacha kongres kvůli tomuto rozhodnutí okamžitě obdržel desítky podnětů od rozhořčených občanů.

"Bohužel, část společnosti vnímá toto rozhodnutí jako politické a nedostatečně epidemiologicky zdůvodněné. Ačkoliv jsme si vědomi skutečnosti, že epidemiologická situace ve Slezském vojvodství v Polsku je vážná, obdobně závažná je tato situace také v okrese Karviná, který dosud nebyl odříznut od zbytku republiky," uvedl Wałach.

Podle něj jsou v obou oblastech řádově srovnatelné hodnoty nemocných covidem-19 na 100.000 obyvatel. Mírně horší situace ve Slezském vojvodství může být podle Wałacha způsobena plošným testováním v průmyslových areálech v této oblasti.

"Jen obtížně lze pochopit, jak by mohlo zabránit šíření nákazy ze Slezského vojvodství předkládání PCR testů, které mohou být až 30 dnů staré a uzavření jen některých hraničních přechodů, které občané mohou objet přes Slovensko nebo použít jiné hraniční přechody s Opolským vojvodství," uvedl Wałach.

Připomněl, že oblast Těšínského Slezska je velmi specifická a nemá v Česku obdoby. Oblast byla po první světové válce rozdělená mezi Českou a Polskou republiku. I přes toto rozdělení je ale silně propojená rodinnými, pracovními, obchodními i kulturními vazbami. Výrazným příkladem toho je podle předsedy kongresu město Těšín rozdělené na území dvou států.

Kongres Poláků v ČR zastupuje zájmy Poláků žijících v Česku. Organizace sdružuje více než 20 polských spolků působících v ČR.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovní debata o plánu EU se zvrtla ve spor o účast poslanců

09.07.2020 21:23 Aktualizováno Dnešní sněmovní debata o plánu Evropské unie na oživení evropské ekonomiky po koronavirové krizi…

Na nejvyšší ocenění Sněmovna navrhla Morávka, Balabána a Mašína

09.07.2020 19:13 Aktualizováno Na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva Sněmovna navrhla prezidentu Miloši…

KSČM žádá po hnutí ANO podporu prodloužení dovolené o týden

09.07.2020 18:35 Aktualizováno Komunisté žádají po hnutí ANO podporu pro svůj návrh na prodloužení zákonné dovolené pro…

EU pošle členským státům peníze. Investujme do budoucnosti, vyzývá…

09.07.2020 17:53 Evropská unie je připravena vyčlenit ze svého rozpočtu 750 miliard eur na záchranu ekonomik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy