Kvůli koronavirovým restrikcím trpí děti a invalidé. Zástupkyně ombudsmana píše ministrům

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková žádá ministry zdravotnictví a práce a sociálních věcí, aby rychleji uvolnili opatření, která se dotýkají ohrožených rodin, lidí s postižením i jejich pečujících. V tiskové zprávě to dnes uvedl Stanislav Biler z tiskového oddělení Kanceláře veřejného ochránce práv.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Některá z přijatých vládních opatření, která mají řešit epidemii koronaviru, podle Šimůnkové nepřiměřeně dopadají na zranitelné skupiny obyvatel.

Šimůnková se obrátila na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) a ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Maláčovou (ČSSD). Žádá o rychlejší rozvolňování terénních a ambulantních služeb. "Pozastavení sociálně aktivizačních služeb se například přímo dotýká životů dětí vyrůstajících v ohrožených rodinách. Děti ohrožené domácím násilím či zneužíváním jsou v tuto chvíli bez potřebné pomoci a podpory," uvedla Šimůnková.

Upozornila na to, že tyto rodiny se obtížně orientují v přijatých opatřeních. "V mnoha z nich došlo ke ztrátě příjmů a jsou vysoce ohrožené například ztrátou bydlení. Uzavření škol pro děti a omezení volného pohybu osob může vést k vyostření mnohdy již problematických vztahů v rodinách," varovala Šimůnková.

Bez podpory jsou podle ní také lidé pečující o své blízké, kterým chybí denní a týdenní stacionáře. "Jsou dlouhodobě přetíženi, což má dopad na jejich zdraví a zvládání běžných životních situací," uvedla Šimůnková.

Po Maláčové také požaduje, aby řešila finanční situaci lidí, kteří stacionáře využívají. "Jde totiž o to, že za tyto služby musí i nyní určitou část platit, přestože je nevyužívají. Kromě toho však musí platit jiné služby, které jim v domácím prostředí mohou být poskytnuty. Platí tedy dvakrát," řekla.

Vojtěcha požádala o přehodnocení výjimek z povinnosti mít na veřejnosti roušku, protože lidé s postižením nemohou podle ní toto opatření z objektivních důvodů dodržet. "Jedná se zejména o lidi s těžšími formami tělesného, mentálního nebo kombinovaného postižení, kteří si nejsou schopni roušku nasadit nebo s rouškou dýchat. Výjimkou nejsou ani lidé s psychosociálním postižením, u kterých může rouška zhoršit duševní onemocnění a jeho projevy. Tomuto požadavku již bylo částečně vyhověno," řekla Šimůnková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Prymulovo tvrzení je naprosto nehorázné, říká politolog. Babiš ale bude…

23.10.2020 22:01 Aktualizováno Není zaskočen tím, že ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítá rezignovat a své křeslo hájí i po…

KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd

23.10.2020 21:37 Komunisté chtějí, aby vláda jednala s Evropskou unií o návratu českých lékařů z unijních zemí a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama