KoroNERV apeluje na vládu, aby zveřejnila scénáře vývoje epidemie

Občanská iniciativa KoroNERV-20 vyzývá vládu, aby veřejnosti představila alternativní scénáře vývoje epidemie nemoci covid-19 v následujících měsících a definovala opatření, se kterými je třeba počítat. Stát by měl také navyšovat testovací kapacity na nový koronavirus, proškolit personál nemocnic nebo zajistit, aby zdravotničtí statistici sdíleli data o nákaze. KoroNERV-20 své návrhy představil na svém webu a v tiskové zprávě, zaslané dnes ČTK.

Vláda ČR
doporučujeme

Česko podle iniciativy v současnosti čelí kvůli epidemii nového koronaviru kombinovanému riziku ekonomických dopadů, možných nových plošných opatření a zároveň velmi nepříznivých čísel o epidemii samotné. Vláda promrhala mnoho měsíců, kritizuje KoroNERV.

"Z ekonomického hlediska je potřeba, aby vláda občanům a podnikatelům prezentovala jasný variantní plán postupu pro následující měsíce a přispěla tím aktivně ke snižování míry nejistoty v ekonomice," uvedla za KoroNERV-20 ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Členové iniciativy proto vládě doporučují zveřejnit alternativní scénáře vývoje pandemie pro následující měsíce a jasně definovat, se kterými opatřeními mohou občané a firmy při jednotlivých variantách počítat.

Stát by se při svém rozhodování měl opírat o data a modely Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), apeluje iniciativa. Je proto podle ní nezbytné, aby ústav zveřejňoval a poskytoval všem institucím potřebná data. "Je zapotřebí vypracovat konkurenční modely vývoje pandemie v ČR a ty pak podrobit kritickému srovnání," vyzývá KoroNERV.

K dalším doporučením patří navyšování trasovací kapacity a zavedení systému proškolování nových trasovačů. Stát by měl také s občany sdílet maximum informací o vytíženosti odběrných míst a čekacích dobách. "Předejde se tak lokálnímu zahlcení systému a navíc se omezí doba kontaktu testovaných s potenciálně nakaženými," zdůvodňuje KoroNERV.

Stát by měl navíc podle iniciativy zavést intenzivní program školení personálu v nemocnicích v obsluze umělé plicní ventilace. "Je nutné stále intenzivně školit dodatečný personál intenzivní a intermediární péče a na maximum zvýšit informovanost managementu a epidemiologů o situaci Covid-19 v jiných nemocnicích," zdůraznil epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a člen iniciativy KoroNERV Petr Smejkal. Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví je s koronavirem hospitalizováno 413 lidí. Pacientů v těžkém stavu je 91, o deset víc oproti středečním údajům. Ještě na začátku září potřebovaly intenzivní péči čtyři desítky nakažených.

KoroNERV-20 vznikl jako neformální občanská iniciativa ve druhé polovině března. Primárním cílem skupiny je zmenšit dopady pandemie na českou ekonomiku. Mezi další členy patří mimo jiné hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, ekonom a ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček nebo ekonomové Michal Mejstřík a Tomáš Sedláček.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužené ošetřovné má být 70 procent, schválila Sněmovna

21.10.2020 18:53 Aktualizováno Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru…

Odklad EET zřejmě bude prodloužen do konce roku 2022

21.10.2020 18:42 Aktualizováno Odklad elektronické evidence tržeb zřejmě bude prodloužen o dva roky, tedy do konce roku 2022.…

Bude prodloužen nouzový stav? Vláda rozhodne 30. října

21.10.2020 17:12 Aktualizováno V pátek 30. října se vláda rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, přijede 28 lékařů z Národní gardy…

21.10.2020 17:08 Aktualizováno Příští týden dorazí do Česka pomoct s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama