Koruna ukazuje, jak Česko zvládá pandemii. Výsledek prý pro Babiše není povzbudivý

Je-li česká koruna barometrem toho, jak vláda zvládá nárůst nakažených koronavirem, výsledek není pro miliardáře v čele české vlády povzbudivý, napsala dnes agentura Bloomberg. Z měn rozvojových trhů podala od počátku října, kdy začaly počty infikovaných v Evropě stoupat, druhý nejhorší výkon po turecké liře.

Andrej Babiš
doporučujeme

Podle čtyř desítek analytiků dotazovaných agenturou Reuters však koruna do roka zpevní nejvíce z měn v regionu střední a východní Evropy.

Z Česka se za dva týdny stala nákazou nejhůře postižená unijní zemí, nechala za sebou i Španělsko a Francii, sumarizuje Bloomberg. "Směnný kurz koruny nyní pevně svírá druhá vlna pandemie v České republice," konstatovala analytička Melanie Fischingerová ze společnosti Commerzbank. "Koruna se v poslední době ocitla pod tlakem kvůli strachu z nové plošné karantény," dodala.

Česká měna se blíží sedmé týdenní ztrátě za sebou. Polský zlotý a maďarský forint přitom druhý týden rostou, třebaže i v těchto zemích počet nově infikovaných stoupá, připomněla agentura Bloomberg.

Nejistota ohledně druhé vlny pandemie a dopadu souvisejících restrikcí na ekonomiku může přetrvávat v nadcházejících týdnech. Myslím, že poslední pokles měn zemí střední a východní Evropy byl přehnanou reakcí," řekl agentuře Reuters Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

"Makroekonomické pozadí nadále podporuje tu vyhlídku, že se česká koruna ze svých nedávných ztrát vzpamatuje, jakmile se obavy ohledně dopadu pandemie umírní.“

Koruna od čtvrtečního podvečera zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru posílila o 15 haléřů a dnes kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 27,04 Kč/EUR. K dolaru si česká měna polepšila o 27 haléřů na 22,88 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dodržujte opatření, omezte kontakty, zůstaňte doma, apeluje Babiš na…

28.10.2020 15:27 Koronavirová omezení jsou obrovským náporem na psychiku všech lidí, připustil premiér Andrej Babiš …

Senát rozhodne o nových zákonech kvůli koronaviru

28.10.2020 14:57 Zákony, které se vztahují ke koronavirové krizi, bude ve čtvrtek schvalovat Senát. Očekává se, že…

Klaus: Vláda opatřeními omezuje svobodu a likviduje ekonomiku

28.10.2020 11:53 Vláda podle bývalého prezidenta Václava Klause svými opatřeními kvůli koronavirové epidemii…

Politici připomínají vznik státu položením věnců na Vítkově

28.10.2020 10:58 Představitelé státu připomínají vznik samostatného státu položením věnců u hrobu Neznámého vojína…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama